השמנת יתר

מהי השמנת יתר?
השמנה הינה מחלה כרונית ומסוכנת לבריאות המתאפיינת בשומן עודף. המחלה מתפתחת לאורך זמן ונגרמת על ידי גורמים גנטיים והורמונליים ומושפעת מתרבות השפע של העולם המערבי.

מדוע עודף משקל מסוכן לבריאות?
עודף משקל ידוע בהשלכותיו השליליות על הגוף ובמחקרים רבים הוכח הקשר שבין השמנת יתר לעליה בסיכון להתפתחות מחלות כגון סוכרת, מחלות לב, שבץ, עודף כולסטרול, מחלות כיס מרה וסרטן. הפחתת משקל של כ-5% יכולה כבר להקטין את הסיכון לבריאותך באופן משמעותי.

הפחתת משקל מתגמלת
הפחתת המשקל ליעד האישי שלך, שייקבע בתאום עם הרופא שלך, ושמירה על המשקל המופחת, תאפשר לך לגלות שינויים חיוביים בחייך:
1. הרגשה טובה יותר
2. ערכי בדיקות הדם צפויים להשתפר
3. שיפור משמעותי בערכי הסוכר
4. הנאה מפעילות גופנית
5. ההערכה העצמית שלך תשתפר.

מה הדרך הנכונה להפחתת משקל לאורך זמן?
שינוי באורח החיים שמשמעותו אימוץ התזונה הנבונה והפעילות הגופנית כחלק מחיי היום יום. שינוי זה יביא להפחתת משקל ארוכת טווח. לא פשוט לקבל החלטה למחויבות, וכאשר יש החלטה – לא קל להביא לשינוי המיוחל.
ישנן מספר דרכים להקל על השינוי ולהביא לידי תוצאות.
שילוב של שינוי באורח החיים עם טיפול תרופתי הוכח כדרך יעילה להפחתת משקל ושמירה עליו לאורך זמן.

האם השילוב הוכח מדעית?
הניסיון שהצטבר עד כה מראה, שהתוצאות הטובות ביותר מושגות על ידי שילוב של תכנית לשינוי הרגלי חיים עם טיפול תרופתי. בשנים האחרונות פורסמו מחקרים רבים שהציגו את השילוב הזה כנוסחה מנצחת. באחד המחקרים שפורסמו לאחרונה הושוותה יעילותם של שני סוגי טיפולים מוכרים בהשמנה – שינוי באורח החיים וטיפול תרופתי, ונבדקה יעילות השילוב ביניהם.
התוצאות שהתקבלו מן המחקר הראו שמטופלים שהוסיפו את הטיפול התרופתי לסדנא לשינוי באורח החיים הפחיתו ממשקל גופם פי 2 בממוצע לעומת המטופלים שהשתתפו בסדנא בלבד. בנוסף נמצא כי הטיפול התרופתי בלווי יעוץ רפואי יעיל באותה מידה כמו סדנא בת 30 מפגשים של 90 דקות בהנחיית פסיכולוג.

מהי התרופה ומה ייחודה?
קיימות בישראל מספר תרופות להפחתת משקל הפועלות במנגנונים שונים. התרופה אותו קיבלו המשתתפים במחקר הנ"ל היתה רדוקטיל. רדוקטיל הינה תרופה חדשנית המהווה חלק מתוכנית טיפולית הכוללת בנוסף תזונה נבונה ופעילות גופנית. התרופה מעלה את תחושת השובע ובכך מפחיתה את הצריכה הקלורית. בנוסף, מגבירה את קצב שריפת הקלוריות ומשפרת את האיזון בין כמות הקלוריות הנכנסות לאלו היוצאות. העלאת תחושת השובע עוזרת לשמור על תזונה נכונה ומסודרת, לאכול פחות, ולהפחית את הצורך בנשנושים בין הארוחות. בנוסף לפעילות הרצויה של התרופה, עלולות להופיע השפעות לוואי כגון: יובש בפה, עצירות, עליה בדופק, עליה בלחץ דם, חוסר תיאבון, נדודי שינה וכאבי ראש.

למי מתאים הטיפול התרופתי?
תרופת מרשם, הניתנת לאחר התייעצות עם רופא, מומלצת כטיפול תומך בהשמנת יתר במסגרת תכנית טיפולית בעודף משקל בערכי BMI (אינדקס מסת גוף) של 30 ויותר או BMI של 27 או יותר בנוכחות גורמי סיכון כמו סוכרת או הפרעות בשומני הדם. לחישוב ה-BMI שלך – העזר במחשבון ה-BMI באתר האינטרנט WWW.REDU.CO.IL או באמצעות חישוב נוסחה פשוטה:
משקל (ק"ג)
2גובה (מטר)

מה אפשר לעשות?
אם לא עשית זאת עדיין, חשב/י את אינדקס מסת גוף שלך (BMI) באמצעות המשוואה או המחשבון באינטרנט. אם הינך בעודף משקל, יש מה לעשות כדי לשפר את מצב בריאותך!

קיבלת החלטה?
זה הזמן להתייעץ עם הרופא שלך ולהפוך החלטה לתוצאות.

אתר לציבור הרחב WWW.REDU.CO.IL
אתר לצוות רפואי לחץ כאן