כל מה שרצית לדעת על לנטוס

טיפול בלנטוס בשילוב אפידרה יעיל יותר מטיפול בפרמיקס אינסולין לחולי סוכרת מסוג 2

מתוצאות מחקר שפורסם בגיליון פברואר 2010 של ה- Diabetes, Obesity and Metabolism עולה כי, טיפול במשטר באזל בולוס (שיטת טיפול המבוססת על שימוש באינסולין בזאלי ובאינסולין קצר טווח), הוביל לאיזון משמעותי טוב יותר של רמות הסוכר בדם ללא עליה בשיעור היפוגליקמיות, בהשוואה לשימוש בתערובת אינסולין (מיקסים) פעמיים ביום.

מטרת המחקר הייתה להשוות בין היעילות והבטיחות של מתן אינסולין בשיטת באזל בולוס, הכולל מתן חד-יומי של האינסולין הבזאלי - לנטוס בשילוב עם מתן האינסולין מהיר - אפידרה לפני הארוחה, לעומת טיפול הכולל מתן תערובת אינסולין (מיקסים) פעמיים ביום.

החוקרים מדווחים כי יותר משתתפים בקבוצת הטיפול באזל בולוס השיגו את ערכי המטרה  (המוגלובין A1C של 7% ומטה), בהשוואה לקבוצת תערובת האינסולין (46.6% לעומת 27.9%), וכי בקבוצת הטיפול באזל בולוס נצפו ערכי סוכר נמוכים יותר בדם במהלך היום וכן לאחר הארוחה, באופן מובהק.
המחקר נמשך 52 שבועות וכלל 310 משתתפים עם סוכרת סוג 2, אשר טופלו בתערובת אינסולין (פרמיקס) עם או ללא Metformin. החולים חולקו באופו אקראי לקבלת 2 סוגי הטיפולים.

מתוצאות המחקר עולה כי בקבוצת הטיפול באזל בולוס  נצפתה ירידה ממוצעת של 1.31%- בערכי ההמוגלובין A1C, לעומת ירידה של 0.8%- בקבוצת תערובת האינסולין הפרש של 0.467%- ) P=0.0001)
החוקרים מציינים כי לא נמצא הבדל סטטיסטי מובהק בין הקבוצות במספר אירועי ההיפוגליקמיה.

לאור תוצאות המחקר מסכמים החוקרים כי משטר באזל בולוס שכלל אינסולין לנטוס ואפידרה-  הוביל לאיזון גליקמי טוב יותר בהשוואה למתן תערובת אינסולין וזאת ללא עלייה בשיעור אירועי ההיפוגליקמיה בחולי סוכרת סוג 2.

******

לקריאת הסבר על עקרונות הלנטוס לחצ/י כאן

להבנה כיצד לנטוס עובד לחצ/י כאן: מנגנון הפעולה של לנטוס

ולהסבר קצר נוסף לחצ/י כאן: לנטוס בהשוואה ל-NPH