כששתי מגיפות נפגשות

המחלה היחידה אותה הגדיר האו"ם כמגיפה (מעבר למחלת האיידס) הינה מחלת הסוכרת, אשר מימדיה מאיימים על אוכלוסיות בעולם ובהמשך לכך גם על הכלכלה העולמית .

לרגל יום הסוכרת הבינלאומי החל ב-14.11, להלן מספר נתונים מדאיגים על המחלה:

•סוכרת הינו "הרוצח השקט" המודרני בעטיו מת כל 10 שניות חולה סוכרת ושני חולים נוספים מאובחנים . בכל שנה מתים כ-4 מיליון חולים מסוכרת וסיבוכיה. קצב זה צפוי לעלות ב-25% נוספים אם לא ייעשה דבר לעצור את המגיפה.
•יותר מ-240 מיליון אנשים חולי סוכרת ברחבי העולם
•בכל שנה נוספים 7 מיליון חולי סוכרת למעגל
•בישראל - כמיליון איש חולים: 1 מתוך 7 ישראלים סובל מסוכרת ומצבי פרה-סוכרת!
• יותר ממיליון קטיעות רגליים בשנה
•סוכרת היא הגורם המוביל בעולם לעיוורון
•סוכרת היא הגורם העיקרי לאי ספיקת כליות ולדיאליזה
•חולי סוכרת בעלי סיכוי של פי 2-4 למחלות לב וכלי דם

לדברי פרופ' מוטי רביד, יו"ר אגודה ישראלית לסוכרת ומנהל ביה"ח מעייני ישועה, "מתוך ומאות מחלות קיימות, רק מחלה אחת "אוכלת" למעלה מרבע מההוצאה הלאומית לבריאות בכל המדינות המפותחות. אם המגמה הנוכחית של עליה מתמדת בהיארעות סוכרת לא תיבלם, אנו צפויים למחסור הולך וגדל באמצעי טיפול ולנסיגה באיכות ובזמינות שירותי הרפואה שלא יצליחו להדביק את הצרכים ההולכים וגדלים".
פרופ' רביד תולה את התפשטות המגפה בחברת השפע: "אוכלוסיית העולם המערבי כולו, כולל בישראל, נמצאת במאזן קלורי חיובי, כלומר, אוכלת יותר משהיא מוציאה. העשירונים העליונים במדינות המתפתחות הולכים ומצטרפים לחגיגה. שפע המאכלים, הגירוי המתמיד הנוצר ע"י הפרסומת הישירה והעקיפה, צורות הבילוי המתרחשות יותר ויותר סביב אוכל, הזיהוי של אוכל טוב עם איכות חיים והרפלקס המותנה הנוצר בגיל הרך של ממתק או מאכל טעים כפרס או כביטוי לאהבת אם, כל אלה מקבעים בנו את האוכל לא רק כצורך אלא, בעיקר, כביטוי להצלחה או להנאה. מגמה זו מביאה לכך שכיום למעלה ממחצית האוכלוסייה בארץ סובלת מעודף משקל וקרוב לשליש הם שמנים ממש.
פרופ' רביד מסכם באמירה "זו משימה לאומית שמערכת הבריאות לבדה אינה מסוגלת לשאת בה. על מנת לגדל כאן דורות של ילדים וצעירים בריאים נדרשת תכנית מתואמת שייקחו בה חלק מערכת החינוך, החל מהגנון ועד לסיום התיכון, מערכת הבריאות, משרד המסחר והתעשייה, הרשויות המקומיות, הצבא, תעשיית המזון לסוגיה ואחרון וחשוב ביותר, אמצעי התקשורת".
על טיפול בסוכרת - קשיים ודרכי טיפול חדשות
פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת ומנהל יחידת הסוכרת בביה"ח הדסה עין כרם בירושלים, דיבר על הבעיה המרכזית הניצבת בפני הקהילה הרפואית כיום בבואה לטפל בבעיית הסוכרת וציין כי, "מעל 50% מהחולים אינם מגיעים ליעדי האיזון. הטיפול הקיים אינו מצליח לעצור את התדרדרות הסוכרת, רוב הטיפולים הקיימים גורמים לעלייה במשקל לאורך זמן ואינם מצליחים לעצור את העלייה בלחץ הדם והתמותה ממחלות הלב". לדבריו, "התרופות המקובלות כיום משמשות למעשה מעין חרב פיפיות- זאת כאשר מחד הן מורידות את הסוכר אך מאידך, מביאות להשמנה וגורמות להיפוגליקמיה וכך נוצר מעגל סגור ולא יעיל של הטיפול במחלה. הסיבה לכך נעוצה בקושי הבסיסי של תרופה חיצונית/טיפול חיצוני לחקות את דרך פעולתו של הלבלב ויכולת הניטור העצמית שלו". יחד עם זאת, מדבריו של פרופ' רז עלתה גם בשורה אופטימית הודות ל "פריצת דרך מדעית המביאה עימה דור חדש של תרופות ובראשן ההורמון GLP1 אשר 'מגיע' ללבלב וגורם לו גם לייצר וגם להפריש יותר אינסולין. ההורמון הטבעי 1 GLP – בעל השפעה ישירה על מנגנונים פיזיולוגיים רבים בגוף האדם והשפעתו היא רב מערכתית. תרופה הקיימת בשוק שנקראת באייטה אמנם פועלת על בסיס המנגנון אך משום שהיא מיוצרת מרוק של לטאה, שהינו גוף חיצוני, היא גורמת לגוף לייצר כלפיה נוגדנים ובכך מנטרלת את יעילותה, מה גם שתרומתה להפחתת תופעות הלוואי כמו לחץ דם היא מועטה ביותר והיא נלקחת פעמיים ביום. התרופה ויקטוזה לעומתה, היא העתק מדויק של ההורמון המיוצר בגוף האדם (המיוצרת ע"י הנדסה גנטית). יתרה מכך, היא מוזרקת פעם ביום בלבד בכל שעה שיבחר המטופל, שכן טווח פעילותה עומד על 24 שעות".
עוד על ה GLP-1
ה- GLP-1 השייך למשפחת האינקרטינים, מופרש מהמעי באופן טבעי כתגובה להימצאות מזון במעיים (לאחר אכילה). הורמון זה פועל במגוון מנגנונים לאיזון הסוכר, האטת ספיגת המזון והפחתת תחושת הרעב, ירידה במשקל, בשומנים וביתר לחץ דם – שהינם גורמי סיכון ידועים להיווצרות מחלות לב וכלי דם. המנגנון הייחודי של פעילות ה GLP-1 מציע פתרון שלא היה בנמצא לחולי סוכרת מסוג 2 אשר הטיפולים הישנים לוו בסיכון מוגבר להיפוגליקמיות, עלייה במשקל, עלייה ברמות סוכר לאחר הארוחות ואובדן יעילות הטיפול לאורך זמן. מחקרים קליניים ביותר מ-6,500 חולים בסוכרת מסוג 2 הראו שלויקטוזה השפעה משמעותית בהורדת רמת הסוכר בדם ובהפחתת משקל , במקביל לסיכון נמוך להיפוגליקמיה בדם".
סוכרת ומגפת ההשמנה

ד"ר דרור דיקר, מנהל מחלקה פנימית ומרפאת השמנה ביה”ח השרון, דיבר על הקשר הישיר והמדאיג של ההשמנה לסיכון לחלות בסוכרת ולהאיץ בהתפתחותה. מנתונים שהציג ד"ר דיקר במסיבת העיתונאים עולים הממצאים הבאים:
•במדינות המפותחות קרוב ל-90% ממקרי סוכרת סוג 2 ניתנים לייחוס לעליית משקל
• 100% מכלל הנשים בעלות BMI>35 יחלו בסוכרת
•השמנה מגבירה את העמידות לאינסולין ובכך מאיצה התפתחות סוכרת סוג 2
•2/3 מחולי סוכרת סוג 2 הינם בעלי משקל עודף וכ-1/3 הינם שמנים.
•מתוך חשש להיפוגליקמיה, סוכרתיים לעיתים יאכלו קלוריות עודפות וישמינו מכך
•שיפור המאזן המטבולי בעקבות הטיפול בסוכרת מביא באופן פרדוקסאלי להפחתה בהוצאה קלורית ולהשמנה.

לדברי ד"ר דיקר "התקדמות סוכרת מסוג 2 מאופיינת על ידי הירידה בתפקוד תאי הבטא (אלו המייצרים את האינסולין בלבלב) והתדרדרות בשליטה ברמת איזון הסוכר בדם. הבעיות האלו ממשיכות כיום למרות הטיפול הנרחב במחלה באמצעות תרופות פומיות (הניתנות דרך הפה) אנטי סוכרתיות. למעשה, הטיפול הזמין כרגע יכול להעלות את הסיכון להשמנה והיפוגליקמיה. פיתוחם של טיפולים חדשים כמו הGLP-1 עוזרים לנו למנוע את הסיכונים הללו ולספק לרופאים את התרופה האנטי סוכרתית האידיאלית". הקשר בין השמנה והתפתחות סוכרת מסוג 2 יוצר צורך גדול בטיפול המספק מענה יעיל, ממוקד משקל, נוח ויציב ביעילותו. הGLP-1 גורם לתחושת מלאות יתר במוח, גורם להתרוקנות איטית של הקיבה ובכך לשובע ולא גורם להיפוגליקמיה.
התפשטות הסוכרת בקרב צעירים וילדים
באותו הנושא, פרופ' רביד הוסיף ואמר כי "אנו שקועים עמוק בתוך הזלילה וקוברים את סיכויינו למצות את תוחלת החיים המתארכת ולהפכה לתוחלת חיים בריאה. לעומת זאת, יחד עם העלייה במספר חולי הסוכרת, גיל האבחנה הולך ויורד. יש יותר ויותר צעירים חולי סוכרת וככל שהמחלה מתחילה מוקדם יותר כך צפויים סיבוכיה להופיע מוקדם. יתירה מזו, אנו רואים יותר ילדים שמנים המפתחים סוכרת מסוג 2. הזנחת הוריהם ומערכת החינוך חרצו את גורלם להיות חולים כל ימי חייהם".