נובו מיקס חדש של אינסולין

מאת ד"ר ארוין שטרן, מנהל מרפאת סוכרת אנדוקרינית, מחוז יפו

גילוי האינסולין לפני למעלה מ- 80 שנה נחשב לאחת מפריצות הדרך החשובות ברפואה במאה העשרים.
מאז 1922, שנת גילוי האינסולין, הביאה התקדמות הטכנולוגיה והבנה טובה ומעמיקה יותר של מחלת הסוכרת, לפיתוח סוגים שונים של אינסולין.
הדור החדש של האינסולין מחקה את אופן פעולת האינסולין הטבעי בגוף ולפיכך מתאים יותר לצרכי הגוף.
החידוש האחרון בתחום האינסולין הוא נובומיקס 30, אינסולין אנאלוג שנועד לטפל בחולי סוכרת מסוג 1 ומסוג 2. הוא יעיל נוח ובטוח לשימוש בזכות תכונותיו המיוחדות ובזכות עט ההזרקה "פלקספן", שבאמצעותו הוא מוזרק.
נובומיקס 30 ניתן ב-2 זריקות בלבד – בבוקר ובערב. נובומיקס 30 הוא תערובת של שני סוגי אינסולין - 30% אינסולין בעל טווח פעילות קצר ומהיר ו- 70% אינסולין בעל טווח פעילות בינוני.
האינסולין מוזרק עם הארוחה ומתחיל לפעול באופן מיידי לכיסוי רמות הסוכר העולות בחדות לאחר הארוחה. לאחר מכן נכנס לפעולה האינסולין בעל טווח הפעולה הבינוני המאזן את רמות הסוכר הגבוהות בין הארוחות.

יתרונותיו של נובומיקס 30 מרובים:
1. מחקרים הוכיחו שעם נובומיקס 30 המטופל מאוזן טוב יותר - רמת הHbAIc, שמהווה מדד לאיזון הסוכרת, חוזרת לטווח הנורמה ביתר קלות. כמו כן אינסולין זה נספג ביתר קלות ולפיכך מאפשר להגיע מהר יותר לאיזון רמות הסוכר.
2. ישנה ירידה משמעותית באירועי ההיפוגליקמיה (נפילה מהירה וחדה של רמת הסוכר).
3. נוחות הטיפול נחשבת מרכיב חשוב אצל הסוכרתי - נובומיקס 30 עונה על הצורך הזה ומספק כיסויnשל 24 שעות על ידי שתי זריקות אינסולין בלבד ומתן הזריקה מיד עם הארוחה, לעומת הצורך בהמתנה של 30 דקות, כפי שהיה נהוג עם האינסולינים מהדור הקודם.
4. יתרון נוסף לאינסולין זה הוא באמצעי ההזרקה – נובומיקס 30 מוזרק באמצעות "פלקספן" (Flexpen -) עט הזרקה קל לשימוש, צורתו כשל עט רגיל שניתן לשאתו בקלות ובנוחות. זהו עט מוכן לשימוש שבסיום השימוש בו החולה נוטל עט הזרקה חדש.

לסיכום טיפול באמצעות נובומיקס 30 מאפשר למטופל איזון טוב יותר של הסוכרת תוך שיפור ניכר באיכות החיים.