סרטן המעי הגס

מניעת סרטן המעי הגס – המפתח בידינו

אנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן המעי הגס, כך עולה מתוצאות מחקר בינלאומי. עם זאת, הסיבות לקשר עדיין אינן ברורות כל צרכן. חוקרים בראשותו של הירוקי יוהרה מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, סיכמו את התוצאות של 14 מחקרים בינלאומיים ומצאו כי, בסך הכל, לאנשים עם סוכרת סיכון מוגבר ב-38% ללקות בסרטן המעי הגס. נמצא גם גידול בסיכון של 20% לפתח סרטן החלחולת. הדבר מרמז על כך שהסוכרת כשלעצמה מהווה גורם סיכון לסרטן המעי הגס והחלחולת. החדשות הטובות הן שאיתור מוקדם עשוי להביא להחלמה שלמה, ולכן חשוב כל כך להתייחס לנאמר בכתבה זו.

לאחרונה החלה צו מניעה (מלכ"ר) בקמפיין ארצי למניעת סרטן המעי גס ע"י עידוד האוכלוסייה המבוגרים לעבור בדיקת קולונוסקופיה. כל יום מתים בישראל כ- 5 גברים ונשים מהמחלה הזאת וכל יום 10 נוספים מקבלים את הבשורה המרה שגם הם חלו בה – בד"כ ללא שנבדקו לפני כן.
נתונים נוראיים אלה אינם כורח המציאות, אלא נגרמים משילוב של הזנחה וחוסר פעולה מצד רשויות הבריאות ואי ידיעה של הציבור המבוגרים שיש פתרון לבעיה. ניתן למנוע את מחלת סרטן המעי הגס – המפתח בידינו.

הידעת? - בכל יום מתים כ- 5 אנשים בישראל מסרטן המעי הגס, ועוד כ- 10 חולים נוספים מאובחנים בה. את רוב המקרים ניתן למנוע לו הם היו נבדקים בזמן.

בארה"ב מכופפים את עקומת המוות מסרטן המעי הגס

בארה"ב הצליחו ל"כופף את עקומת המוות" – הם מדווחים שבשנים האחרונות התמותה והתחלואה מהמחלה הזאת נמצאת במגמת ירידה. קמפיין מקיף להגברת מודעות ציבורית יחד עם שינוי מדיניות והגדלת מספר הנבדקים באופן דרמטי הצליח להקטין את מספר מקרי המוות בארה"ב ב4% כל שנה. הנתון המרשים הזה הוא תולדה של תוכנית כלל ארצית לבדיקות סקר של כל אוכלוסיית המבוגרים[1] בצורה שיטתית. כדי לסבר את האוזן: 4% לשנה משמעותו שמאז שהחלו בתוכנית, בשנת 2002, נחסכו חייהם של למעלה מ - 15,000 נשים וגברים בגיל פעיל ויצרני אשר היו מתים ללא צורך.
התוכנית ממשיכה וצוברת תנופה עם עליית המודעות של הרופאים וציבור המבוגרים לחשיבות הגילוי המוקדם והמניעה. ככל שיעלה אחוז הנבדקים (שעדיין נמוך מ- 50% מכלל אוכלוסיית היעד) ניתן יהיה להגדיל את מספרם של אלה שבהם המחלה תמנע לחלוטין או תתגלה בשלב מוקדם הניתן לריפוי מלא, מהיר ובהוצאה נמוכה.

גם בישראל חייבים לפעול

גם לנו מגיע ! גם בישראל ניתן להוריד את מספר המתים והחולים – יש לכך הצדקה אנושית ציבורית, קלינית ואפילו כלכלית. כן בדיקת סקר בקולונוסקופיה תחסוך למערכת הבריאות מאות מיליוני ₪ תוך שנים בודדות בנוסף להצלת חיים של מאות ואלפים. רוב הציבור אינו יודע שניתן למנוע את המחלה ולכן מעטים מאד נבדקים בבדיקות סקר. אין למערכת הבריאות נתונים מדויקים לגבי כמות הנבדקים אך להערכתנו המספר נמוך מאד בין היתר מפני שהקולונוסקופיה אינה כלולה בסל הבריאות לכלל הציבור אלא רק לקבוצת הסיכון הגבוה.

" משלושה יוצא אחד "

כל שנה מאובחנים כ- 3200 חולים חדשים בסרטן המעי הגס. כ- 50% מהם נפטרים תוך 5 שנים מגילוי מחלה. מהלך המחלה של סרטן המעי הגס הוא מהיר ואלים, עם זאת התפתחותה איטית והדרגתית. הפוליפים, (גידולים שפירים קטנים), אשר כיום כבר הוכח מעבר לכל ספק שהם מבשרי המחלה, מתפתחים במעי במשך 5-10 שנים באיטיות רבה (מ"מ כל שנה) ונמצאים שם כפצצת זמן מתקתקת. לאחד מכל שלושה–ארבעה מבוגרים מעל גיל 50 יש כבר פוליפים במעי שעלולים להפוך סרטניים יום אחד ללא כל התרעה מוקדמת. אין תסמינים, אין תחושות, אין אזהרה לפני התפרצות המחלה.
ביצוע בדיקת סקר תקופתית ,כחלק ממדיניות של רפואה מניעתית, יכולה לצמצם את התמותה והתחלואה מסרטן המעי הגס בצורה דרסטית. ע"פ מחקרים מקיפים שנערכו באירופה וארה"ב בשנים האחרונות, נראה כי ניתן להוריד את היקף המחלה ב 75-90% ע"י ביצוע בדיקת סקר בקולונוסקופיה. האיגוד של רופאי גסטרואנטרולוגיה בישראל יצא בקריאה לפני שנה למערכת הבריאות לכלול את הקולונוסקופיה כבדיקת סקר לכלל הציבור הבוגרים בגילאים 50-75. את הבדיקה מומלץ לעבור כל 10 שנים.
ישנם בארץ למעלה מ- 30 מכוני בדיקה בכל בתי החולים ועוד מכונים רבים של קופות החולים ובמרפאות פרטיות ובהן ציוד מודרני ויעל לביצוע הבדיקה. ישנם בארץ רופאים מומחים והצוותים בכל בתי החולים צברו ניסיון רב ולכן הסיכון בבדיקה נמוך מאד. יש ביכולתם של המכונים והרופאים להתגבר על עליה בביקוש לבדיקות כאשר המודעות הציבורית תעלה.

מדיניות סקר מיושנת ולא יעילה

נכון להיום, בדיקת הסקר עליה נסמכת מערכת הבריאות הרשמית בישראל הינה בדיקת דם סמוי בצואה. למצער, בדיקה זו איננה משמשת כבדיקת מנע – אלא במקרה הטוב יכולה לשמש לגילוי מוקדם של המחלה ולשפר את הפרוגנוזה של החולה. בספרות המקצועית הוכח כי בבדיקת דם בצואה קיימות טעויות באיבחון באחוזים גבוהים. הציבור נדרש לבצע 25 בדיקות שנתיות בין הגילאים 50-75 שנים. כיום, רק כ - 15% מאוכלוסיית הבוגרים בישראל מבצעים בדיקות דם סמוי בצואה ורובם לא מבצעים זאת כל שנה בצורה עקבית כנדרש. היתרון של הבדיקה שהיא נעשית בבית באופן דיסקרטי ואינה חודרנית.
ישנם גם מספר מכונים אשר מציעים בדיקה של "קולונוסקופיה ווירטואלית" אשר מתבצעת במכשיר CT. היתרון של הבדיקה הוא המהירות שלה 10-15 דקות והיעדר הצורך בטשטוש. אולם הבדיקה מחיבת הכנת המעיים (ניקוי התוכן) זהה להכנה לקולונוסקופיה ובנוסף הנבדק סופג קרינת רנטגן אשר עלולה להיות מסוכנת. בדיקה זו נחשבת עדיין בעולם ובארץ כניסיונית ורק לאחרונה בארה"ב היא צורפה לבדיקות המומלצות ע"י ארגוני הרופאים.

חשוב לציין שתוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי או בבדיקה הווירטואלית – כלומר המצאות פוליפ במעי, מחייבת ביצוע מיידי של קולונוסקופיה (לאחר הכנת מעיים חוזרת). לכן רבים מעדיפים לבצע מיד את הקולונוסקופיה שהיא הבדיקה האולטימטיבית שמשלבת גם בדיקה וגם טיפול למניעה.

עדיף להיבדק בכל שיטה מאשר להזניח את הנושא. לצערנו ישנם רבים מאד שלא נבדקים כלל בשום בדיקה מסיבות של הכחשה, הדחקה ורתיעה מהנושא. הם מהמרים בחייהם ללא צורך. הנשים טועות וחושבות שזו מחלה של גברים ואינן נבדקות בזמן. לכן נשים רבות נפטרות ממחלת סרטן המעי הגס כמעט כמו מסרטן השד.

קולונוסקופיה " 2 במחיר 1 " - גם בדיקה וגם ריפוי ע"י הסרתפוליפים

הקטנת מספר מקרי המוות בסרטן המעי הגס הינה תוצאה של שני גורמים: שיפור בדיקות הסקר והעלאת המודעות הציבורית. הקולונוסקופיה המוכרת והמוכחת מאפשרת גם בדיקה וגם הסרה של פוליפים, אשר עלולים להתפתח לגידול סרטני. הבדיקה נעשית תחת טשטוש למניעת אי נוחות וכאב. הסרת הפוליפים המתגלים בבדיקה נעשית במכשור עדין ללא כל תחושת כאב. בנוסף, בדיקה זו מאפשרות את גילוי הגידול הסרטני בשלבים ראשוניים (STAGE 0-2) בהם המוקד הממאיר עדיין מוגבל לתוך המעי הגס. במקרים אלה ניתן בד"כ להסתפק בניתוח להסרת קטע של המעי ללא צורך בטיפול כימותרפי ועם סיכויי החלמה מצוינים.
כיום, הקולונוסקופיה לא ניתנת כבדיקת סקר במסגרת סל שירותי הרפואה הממשלתיים. הקולונוסקופיה ניתנת רק לקבוצות סיכון ונתונה, במקרים מסוימים (על פי הקופה) לשיקולו של הרופא הבודק. עם זאת, נראה כי חוסר מודעות הן של רופאים והן של חולים מוביל לכך שאחוז הנבדקים בקולונוסקופיה נשאר שולי יחסית.

הצדקה לקולונוסקופיה גם מההיבט הכלכלי

אחד הטיעונים העיקריים כנגד הקולונוסקופיה כבדיקת סקר היא עלותה. בבדיקות כלכליות אשר נעשו לאחרונה בארץ ע"י מומחים לכלכלת בריאות, הוכח שעל ידי תוכנית ארצית מקיפה לגילוי ומניעה של המחלה - בדיקות סקר (קולונוסקופיה או דם סמוי לאלה המסרבים) לכלל אוכלוסיית המבוגרים ניתן יהיה להקטין את העלות ואף להגיע לחסכון בראייה מערכתית.
עלותה של בדיקת קולונוסקופיה אחת היא 600-1100 ₪. חשוב לזכור כי אדם ממוצע נדרש רק ל- 2-3 בדיקות במהלך חייו הבוגרים. מול העלות הזו עומדת עלות ישירה של הוצאות רפואיות לטיפול בחולה סרטן שמגיעה ל- 350,000 ₪ !

העיתון הרפואי היוקרתי בעולם NEJM – New England Journal of Medicine פרסם סקירה של 600 מאמרים מקצועיים בנושא של עלות/תועלת של רפואה מונעת בארה"ב. ההמלצה שלהם ברורה: בדיקת קולונוסקופיה למניעת סרטן המעי הגס דורגה במקום הראשון – "חוסכת עלויות רפואיות".

ניתן (כמעט) להדביר את המחלה

סרטן המעי הגס הוא נגע מיותר. מקומו הוא עם מחלות שהודברו זה מכבר כמו אבעבועות שחורות ופוליו. לשם כך צו מניעה פועלת בשלושה כיוונים: הכנסת הקולונוסקופיה כבדיקת סקר תקופתית לסל הבריאות, העלאת המודעות הציבורית לסיכוני המחלה ולשיטות למניעתה, קריאה למערכת הבריאות, המשרד וכל הקופות להתגייס לביצוע מדיניות יעילה ומקיפה לגילוי מוקדם ומניעה. העלאת המודעות של הרופאים המטפלים, ובעיקר של רופאי המשפחה, לחשיבות הבדיקות ולצורך לדרבן את המטופלים לבצע אותם.
הקמפיינים הממשלתיים הקולניים בנושאים של חגורות בטיחות ושל "אם שותים לא נוהגים" – מוכיחים שניתן להשפיע על התנהגות הציבור הרחב. מספר הנפגעים ממחלת סרטן המעי הגס גדול בהרבה ולכן "מגיע גם לנו" פעולה ממשלתית נמרצת ויעילה.
בשיתוף פעולה של מערכת הבריאות וציבור המבוגרים , אנו יכולים להציל חיים של רבים וטובים.

הכי חשוב
סרטן המעי הגס ניתן למניעה, לא רק לריפוי, למניעה!
הגעתם לגיל 50 – היבדקו! זה יכול להציל את החיים שלכם
במידה שיש סיפור משפחתי יש לבצע את הבדיקה כבר בגיל 40
קולונוסקופיה היא השיטה המומלצת : גם בדיקה וגם טיפול
קחו אחריות אישית לבריאותכם , אל תפגעו בגלל אוזלת היד של מערכת הבריאות
באתר של צו מניעה תמצאו את כל התשובות להתלבטויות שלכם http://www.zav-menia.org/

פרופ' נדיר ארבר - מנהל המרכז המשולב לאבחון מוקדם ולמניעת סרטן, מרכז רפואי סוראסקי (איכילוב) ת"א
ד"ר שלמה לבקוביץ– מרכז הקמפיין הציבורי, יו"ר צו מניעה (מלכ"ר) – למניעת סרטן המעי הגס