עור סדוק בכף הרגל נובע מפטרייה

"כ- 80% מהמקרים שבהם מופיע עור יבש וסדוק בעקב כף הרגל הם כתוצאה מפטרייה בכף הרגל, שמצריכה טיפול, למרות שרוב האוכלוסייה נוהג לפתור את הבעיה באמצעות מריחת קרם רגליים", כך טוען דניאל וייס, פודיאטור (מומחה כף רגל), נשיא העמותה הישראלית לפודיאטריה ומנהל מרפאת כף רגל בצה"ל.

איך נוראות פטריות ברגליים?
עור יבש היא אחת התוצאות של הפטרייה, שיושבת על העור. פטריות יכולות להיראות גם כשלפוחיות על העור, עור אדמומי, בשר נא בגלל הגדר, עור יבש וקשקשי עם או בלי סדקים, או כפצע מוגלתי. עור יבש מתלווה לפטרייה הגורמת להתעבות של העור. במקרה זה העור מתחיל להתקשות ואף יכול להיסדק. במקרים הפחות קשים של פטריות ברגליים ניתן יהיה לראות עור קשקשי.

איך נוצרות פטריות ברגליים?
פטרת היא דלקת עור שכיחה בכפות הרגליים והיא נגרמת בעיקר מסוגי אורגניזם שונים שמתיישבים על העור. פטריות ברגליים אכן צצות כמו פטריות אחרי הגשם. לחות יתר ורטיבות הם הגורמים העיקריים להיווצרות הפטריות. נעליים הן חממה נהדרת לגידול פטריות מאחר והן מספקות לפטרייה מקום חשוך ולח. ההידבקות מתרחשת בעיקר במקומות ציבוריים קהילתיים, כמו בריכות שחייה, חדרי הלבשה, מלתחות וכד'.

דניאל וייס מציין, כי הסיבה העיקרית לפטריות ברגליים היא פשוט ניגוב לא מספיק טוב של כפות הרגליים. ניגוב לא מושלם גורם ללחות ומכאן הדרך קצרה לפטריות ברגליים. אלו המשתמשים בקרמים שונים לצורך טיפול בעור הקשה והסדוק לא מספיגים את הקרם היטב ומשאירים שאריות בין הבהונות, ואז המצע הלח יכול בקלות לגדל עליו פטרייה.  יש חובה להתמיד בטיפול כדי להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

הטיפול המומלץ
לדברי וייס, הטיפול המומלץ לפטרת כף הרגל הוא תכשיר שקוטל את הפטרייה בשבוע אחד בלבד לעומת המשחות האחרות שרק מרעיבות ומעכבות את הגידול של הפטריות, ודורשות מריחה של מספר שבועות. לכן שיעור החזרה של הפטרת גבוה. התכשיר קוטל הפטרייה מעניק גם אפקט הגנה ארוך מהדבקויות חוזרות. התכשיר  דורש מריחה/התזה של פעם – פעמיים ביום למשך שבוע אחד בלבד. הוא נספג מהר בעור ולא מכתים