עישון וסוכרת

מהם הרגלי העישון של סוכרתיים? 
לדאבוננו, סקרים מראים שסוכרתיים נוטים לעשן באותה מידה כמו האוכלוסייה הכללית.
כמו-כן ישנן הוכחות שילדים ובני נוער סוכרתיים מתחילים לעשן ומתמכרים כמו חבריהם האחרים. ייתכן שלסוכרתיים קשה יותר להפסיק לעשן. הסיבה יכולה להיות נעוצה בתוצאות הבלתי נעימות הנלוות להפסקה פתאומית של העישון הכרוכה בהפסקה פתאומית של אספקה קבועה של ניקוטין. ידוע גם שרבים המפסיקים לעשן מפתחים תאווה לדברי מתיקה. עובדה הגורמת בדרך-כלל לעלייה במשקל. אצל סוכרתי, עובדה זו יכולה לגרום לקשיים בשמירת המשטר התזונתי הנכון, לכן מתייאשים סוכרתיים רבים ומפסיקים את מאמציהם להיגמל מעישון. אך מוטב להוסיף במשקל מספר קילוגרמים מאשר להמשיך לעשן! הרבה מאלו שהפסיקו לעשן מצליחים לרזות שוב כאשר הם נגמלים מההתמכרות לניקוטין. ברור שהפתרון הרצוי אצל סוכרתיים צעירים הוא לא להתחיל כלל! יש עדות שהעישון מאיט את זרימת הדם התת- עורית, דבר שעלול להאיט את ספיגת האינסולין המוזרק. בפועל, אלה המפסיקים לעשן, אינם מפתחים רמות בלתי יציבות של סוכר ואין צורך
לשנות את מינון האינסולין.

כיצד מפסיקים?
רוב המעשנים לשעבר נהגו כדלקמן:
- מגיעים להחלטה בידיעה הברורה שזה ישפיע לטובה על הבריאות וכמובן שיחסכו הרבה כסף בטווח הארוך. לעיתים הם מתכננים מה אפשר יהיה לקנות בכסף שנחסך - החסכונות די גדולים. הם מתכננים באילו תכסיסים לנקוט כדי להתמודד במצבים שונים אשר עלולים למשוך אותם לעישון בהמשך היום.
- הם מחליטים על יום - ומפסיקים. הם זורקים את כל הסיגריות, הגפרורים, מצתים, מאפרות וכו'. - הם מתמודדים כל יום בנפרד ומשנים את השגרה היומית כדי לחמוק ממצבים העלולים לפתות אותם . הם לומדים להשתחרר מלחצים על- ידי פעילות פיזית ומנטלית.
ניתן לקבל עזרה בדרכים שונות. ישנם כאלה שקבוצות תמיכה להפסקת העישון המנוהלות על-ידי האגודה למלחמה בסרטן תעזורנה להם. יש כאלה שהיפנוזה או אקופונקטורה יעזרו להם.

היתרונות של הפסקת עישון הנם עצומים ומידיים. אנשים המפסיקים לעשן מרגישים בריאים יותר, נהנים יותר מהחיים, מרגישים יותר את טעם האוכל, הכושר הגופני עולה ונודף מהם ריח נעים יותר. הם גם מפסיקים להזיק לציבור שאינו מעשן. הימנעות מעישון לסוכרתיים חשובה לא פחות מאשר השגת רמות סוכר מאוזנות, שמירה על תזונה בריאה, פעילות גופנית והיעדר עודף משקל.

המסר ברור - אל תעשן ותחיה שנים רבות יותר באיכות חיים הרבה יותר טובה!!!

עישון וסוכרת - העניין לא כדאי
ב- 40 השנים האחרונות הוכח כי העישון גורם נזק רציני לבריאות. עתה ידוע שהעישון הוא גורם המוות השכיח ביותר הניתן למניעה. מעל לשליש מכל מקרי המוות בגיל העמידה ייגרמו עקב העישון. לדוגמא, ידוע היטב שסרטן הריאות ומוות ממחלות הנשימה, כגון ברונכיטיס ואמפיסמה (נפחת הריאות), נגרמים כמעט באופן מוחלט בגלל עישון. העישון מהווה גורם עיקרי בהתפתחות מחלות לב כליליות שהן אחד הגורמים העיקריים למוות בעולם המערבי.
העישון גם גורם לחסימת כלי הדם הגדולים ברגליים וכתוצאה מכך לנמק וקטיעת גפיים.
בנוסף גורם העישון לחסימת כלי הדם המובילים למוח וכתוצאה מכך לשטפי דם במוח.

מדוע העישון קטלני?
עשן הטבק מכיל חומרים כימיים הגורמים למחלות ריאה והיצרות כלי הדם בכל הגוף. חומרי הזפת בעשן פוגעים במעברי האוויר . הגז הרעיל – דו תחמוצת הפחמן, חודר לזרם הדם ומקטין את כושר ההובלה של החמצן בדם. בני-אדם ממשיכים לעשן, למרות התוצאות השליליות של חומרים מזיקים אלו, כי הם שואפים ניקוטין שהוא חומר ממכר רב עוצמה. הניקוטין הנשאף בעשן סיגריה חודר למוח במהירות ולאחר זמן קצר בו הגוף חשוף לסם נוצרת התמכרות! עשן הטבק הנשאף ממקטרת או מסיגרים מסוכן לא פחות מעשן סיגריה.

מי מעשן?
כאשר לפני 40 שנה עמדו על התוצאות החמורות הנגרמות מעישון, החל להצטמצם מספר המעשנים בעולם המערבי. בשנות ה- 50 עישנו מעל %5 0 מהמבוגרים, והיום המספר עומד על % 30-35 . יש הוכחות שילדים ובני נוער רבים עדיין מתמכרים לעישון. הדבר נובע ממספר סיבות כגון: הפרסומת הרבה הניתנת לסיגריות, הקלות שבהשגת הסיגריות והרצון של המתבגרים להיות "כמו כולם", "כמו גדולים".

עישון וסוכרת
כלי דם בלתי תקינים עלולים להתפתח אצל חלק מהסוכרתיים. הדבר מתייחס הן לכלי דם קטנים הנמצאים בעיניים ובכליות והן לכלי דם גדולים כגון אלו שבלב, ברגליים ובמוח. סיבוכים כאלה נוטים להתפתח כאשר רמות הגלוקוז גבוהות באופו כרוני (איזון בלתי תקין) ובמקרים של אורח חיים לא בריא (תזונה בלתי בריאה והיעדר פעילות גופנית). ישנן הוכחות שסוכרתי המעשן נוטה יותר לפתח סיבוכים אלה. כמו-כן עלולים להופיע התקפי לב ונזקים לכליות. לכן, חשוב ביותר שסוכרתי מעשן יפסיק הרגל מזיק זה! כמו-כן, חשוב ביותר לסוכרתי צעיר לא יתחיל כלל לעשן!