רטינופתיה סוכרתית

העין הסוכרתית
פגיעת הסוכרת ברשתית העין , איבחון ודרכי טיפול חדשות

ד"ר עירית רוזנבלט, בית חולים בילינסון
המועצה הלאומית לסוכרת

מחלת הסוכרת יכולה לפגוע בעין ובראיה. הפגיעה השכיחה ביותר היא פגיעה ברשתית העין הנקראת רטינופתיה סוכרתית Diabetic Retinopathy.
רטינופתיה סוכרתית היא אחד הגורמים המובילים לעיוורון בעולם המערבי והסיבה השכיחה ביותר לאובדן ראיה חמור בקרב אנשים צעירים ופעילים בגילאי 20-65.
למרות שלא ניתן עדיין למנוע את התפתחות הרטינופתיה הסוכרתית, הרי שניתן להקטין את שכיחותה וחומרתה ע"י איזון הסוכרת, מעקב מסודר אצל רופא עיניים וטיפול נכון ובזמן.
בשנים האחרונות עם הכנסתם של טיפולים חדשים לרטינופתיה סוכרתית יש מגמת שינוי וירידה במספר מקרי העיוורון מסוכרת. ללא טיפול, תתפתח רטינופתיה סוכרתית קשה ב – 60% מהחולים הסוכרתיים ובכמחצית מהם תוביל לירידה חמורה בראייה.

ברשתית סוכרתית כלי הדם מאבדים את שלמות הדופן שלהם ואחידותם. שינויים אלה גורמים לדליפת נוזלים וחומרי דם מכלי הדם אל הרשתית,ויוצרים אזורי בצקת. שלב זה נקרא "רטינופתיה לא שגשוגית" ותיתכן פגיעה בראיה במידה ויש בצקת מרכזית.

שלב מתקדם יותר נקרא - “רטינופתיה שגשוגית”, בשלב זה צומחים כלי דם חדשים לא בריאים, דקים ושבירים על פני הרשתית שיכולים לדמם בקלות ואף להתכווץ ולהפריד את הרשתית ממקומה. במקרים אלה יש ירידה חדה בראיה, בחלקה לא הפיכה.

גורמי הסיכון להתפתחות המחלה ולהחמרתה:
1. משך הסוכרת
2. איזון לקוי של הסוכרת
3. קיום מחלות נלוות כגון יתר לחץ דם, אי ספיקת כליות וכד'
4. רקע משפחתי של רטינופתיה סוכרתית קשה.
5. הריון בחולות סוכרת TYPE 1

סימני המחלה
למרות הנזק הקשה שיכול להיגרם לראיה,המחלה אינה מלווה בכאבים ולעיתים אין כלל סימני אזהרה והראיה נשארת טובה למרות התקדמותה.
הירידה בראיה מופיעה כשהמחלה נמצאת כבר בשלבים מתקדמים או כשהיא מערבת את אזורי הרשתית המרכזיים. במקרים בהם יש בצקת באזור מרכז הראיה ברשתית (המקולה) מופיע עיוות התמונה. במקרים בהם יש דימום אל תוך הזגוגית מכלי הדם החדשים, מופיעים כתמים שחורים בשדה הראיה. כאשר הדימום רב או במקרים בהם כבר קיימת הפרדה של הרשתית, יתכן אובדן ראיה מוחלט. בשלב זה הטיפול יעיל פחות ולא תמיד יכול להחזיר ראיה שאבדה.
אין לחכות עד להופעת סימנים וכל חולה סוכרת חייב להיבדק ע"י רופא עיניים בצורה מסודרת ותקופתית.

אבחון
בדיקת רשתית ע"י רופא עיניים, בדיקות עזר לצורך מעקב, הערכת תוצאות הטיפול והחלטה על המשך טיפול.
• צילום פלואורסצאין: צילום של רשתית העין בו מודגמים כלי הדם של הרשתית באמצעות חומר צבע (פלואורסאיני). המוזרק לווריד ביד צילום זה מזהה מקורות דלף וחסימות בכלי הדם ואת כלי הדם החדשים הלא תקינים.
• OCT (Optical Coherent Tomography): בדיקה לא פולשנית המתבצעת כצילום דרך אישונים מורחבים ובה מקבלים מיפוי מדויק של פני הרשתית ואיתור אזורי הבצקת.
• Ultra sound: במקרים בהם לא ניתן לראות את הרשתית עקב דימום כבד או קטרקט מתקדם בדיקה המספקת תמונה אנטומית של מנח הרשתית.

הטיפול במחלה
במידה וקיימת רטינופתיה סוכרתית המצריכה טיפול - קיימים מס' סוגי טיפול:
טיפול בלייזר:
הטיפול הוותיק ביותר ברטינופתיה סוכרתית ונמצא בשימוש למעלה מ 35 שנה.
הלייזר מצליח בחלק ניכר מהמקרים לעצור את התהליך ולמנוע ירידה קשה בראיה, אך הוא אינו גורם לשיפור בראיה !

נוגדי VEGF להזרקה תוך עינית:
VEGF הינו חומר שנמצא כאחראי להעלאת חדירות כלי דם, ודלף מהם וליצירת כלי דם חדשים לא בריאים. בעיניים של חולים עם רטינופתיה סוכרתית נמצאו ריכוזים גבוהים של VEGF .
הזרקות תוך עיניות של נוגדי VEGF יכולות לשפר בצורה משמעותית את ממצאי הרשתית, להפחית את הבצקת, ולהביא לנסיגת כלי דם חדשים שאינם נסוגים למרות הטיפול המקובל בלייזר. ובסופו של דבר להביא לשיפור בראיה.

הטיפול בנוגדי VEGF ניתן בהזרקה תוך עינית בלבד. ההזרקה נעשית במרפאה, בתנאים סטריליים, לאחר הרדמה מקומית, אינה כואבת ואינה דורשת אשפוז. יש צורך לחזור על ההזרקות מדי 4-6 שב עד לנסיגת הממצאים.

טיפול בסטרואידים: בהזרקה תוך עינית מיועד לטיפול בבצקת.

מניעת המחלה ומניעת החמרתה
עדיין אין בידינו התרופה אשר תמנע את התפתחות הרטינופתיה הסוכרתית, או תגרום לריפויה. אך איזון טוב של הסוכרת מעכב בצורה משמעותית את התפתחות סיבוכי הסוכרת ואת החמרתם.
כיום הדרך לשמור על ראיה טובה לאורך זמן היא:
• איזון הסוכרת
• איזון לחץ הדם
• בדיקה תקופתית מסודרת ע"י רופא עיניים
• טיפול נכון ובזמן ולפני הופעת מחלה קשה ומתקדמת

חשוב לזכור – טיפול בעין סוכרתית
מחלת הסוכרת היא עדיין הגורם המוביל לעיוורון בגיל העבודה, אך ניתן להילחם בתופעה.
1. על החולה לעבור בדיקות עיניים תקופתיות מסודרות על ידי רופא עיניים מומחה ולאחר הרחבת האישונים
2. המחלה אינה מלווה בכאב או בסימנים חיצוניים ולכן אין לחכות להופעת סימנים : תיתכן מחלה מסכנת ראייה גם עם חדות ראייה טובה.
3. יש לאזן היטב את הסוכרת, לחץ הדם והמצב הכלייתי, כהגנה על העין והראייה.
4. יש טיפול !!!! טיפול לרטינופתיה סוכרתית יכול לייצב את הראייה וגם לשפרה.
5. הטיפול יכול להיות מורכב ממספר מסלולי טיפול הכוללים לייזר ו/או הזרקות תוך עיניות.
6. הטיפול הוא כרוני כמחלת הסוכרת עצמה. יש לפעמים צורך בהזרקות חוזרות לאורך זמן ואין זה סימן לכישלון הטיפול.