שבץ המוח

שבץ מוח (Stroke) הנו הקטלן השלישי בעולם המערבי אחרי מחלות לב וסרטן והוא גורם הנכות העיקרי במבוגר. בכל שנה מתים בעולם כ- 5 מיליון איש כתוצאה משבץ מוח. כמו כן הנטל הכלכלי על מוסדות הבריאות הלאומיים בגין שבץ מוח הוא עצום ומגיע בארה"ב עד 53 מיליארד דולר בשנה בעלות ישירה ובלתי ישירה.

טיפול אגרסיבי לאיזון גורמי הסיכון כיתר לחץ דם ויתר שומנים בדם, ירידה במשקל ופעילות גופנית יתרמו רבות למניעת התפתחות מחלות כלי דם בכלל ושבץ מוח בפרט. התערבות בשלבים מוקדמים של המחלה וטיפול מתאים יכולים למנוע את התקדמות התופעה.

סוגים של שבץ מוח
שבץ מוח אינו מחלה אחת ומחולק ל: שבץ מוח אסכמי (85%), כתוצאה מחסימת כלי דם במוח על-ידי קריש.
לשטף דם (15%) כתוצאה מפקיעה של עורק במוח הגורם למשפך דם הן לתוך רקמת המוח ונקרא דמם תוך מוחי, או לחללים המקיפים את המוח ונקרא דמם תת-עכבישי.

רקע וסיבות
הסיבות והרקע לשבץ המוח האסכמי אינן אחידות. 25% ממקרי שבץ המוח האסכמי נגרמים כתוצאה מקריש החוסם כלי דם קטנים בתוך המוח ונגרם עקב מחלה טרשתית של דפנות כלי דם קטנים במוח הנגרמת בעיקר כתוצאה של יתר לחץ דם. ב25%-30% מהמקרים, הקריש נוצר בכלי דם גדולים מחוץ למוח, נסחף עם זרם הדם למוח וגורם לשבץ מוח, מצב זה נקרא תסחיף או אמבוליה. מקור התסחיפים האלה הוא מעורקי התרדמה carotis)) בצוואר או מקשת אב-העורקים, הותין, (Aortic Arch).
בנוסף, כ 30%-25% מהתסחיפים למוח מקורם בחללי הלב. בסקירה זו נתרכז בקשר בין הלב והמוח או כפי שנקרא אירוע מוחי כתוצאה מתסחיף שמקורו לבבי. קיימות סיבות רבות לאירוע מוחי ממקור לבבי cardio-embolic stroke, בסקירה זו נתייחס לקשר בין סוכרת ושבץ מוח.

הקשר בין סוכרת לשבץ מוח
סוכרת מהווה בעיה רפואית קשה וחמורה שהגיעה לממדי מגפה במאה ה-20 וממשיכה להחמיר גם במאה ה-21 כאשר השכיחות ממשיכה לעלות בצורה מטאורית. בארה"ב ב-2002 האומדן היה כי 6.3% מהאוכלוסייה האמריקאית סובלת מסוכרת הפוגעת בעיקר באוכלוסייה מעל גיל 65. הסוכרת פוגעת בהרבה אברי מטרה ככליות, עיניים ולב ופוגעת בעיקר בכלי דם ועלולה בעקיפין לגרום לחסימתם ועל-ידי כך לגרום לאוטם שריר הלב ושבץ מוח.

גורמי הסיכון להתפתחות מחלת כלי דם, קרי, טרשת עורקים, הנם מרובים ומורכבים אך ברור מעל לכל ספק שסוכרת יחד עם יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם (כולסטרול וטיגליצירידים) הנם גורמי סיכון משמעותיים ועיקריים להתפתחות טרשת עורקים, שבעקבותיה עלול להיווצר קריש בדופן כלי הדם ולסותמו ועל-ידי כך לגרום לאוטם מוחי, דהיינו שבץ מוח. הוכח כי סוכרת יחד עם יתר לחץ דם ויתר שומנים בדם גורמת לטרשת של עורקי התרדמה בצוואר (קרוטיס) ועל-ידי כך להיצרותם וכתוצאה מכך עלול להיווצר קריש שיישטף עם זרם הדם (אמבוליה) ויגרום לאוטם מוחי.

סוכרת ושבץ מוח – הסיכון מוגבר
שבץ מוח שכיח פי 3.5-4 בחולי סוכרת (21.8%) מאשר באנשים ללא סוכרת (6.2%) ובאלה הסוכרתיים, שלקו בשבץ מוח, הסיכון ללקות בשבץ מוח נוסף הנו גבוה פי 2 בהשוואה לחולים שאינם סוכרתיים. בסוכרתיים שלקו בשבץ מוח, בעיקר נשים, התמותה גבוהה יותר וגם הנכות הן הפיזית והן המנטלית הנגרמת להם הנה קשה יותר מאשר בקרב חולים שלקו בשבץ מוח אולם אינם חולי סוכרת. חולי סוכרת אשר לקו בשבץ מוח מועדים פי שלוש יותר לפתח הפרעות קוגניטיביות עקב האירוע מאשר הלא סוכרתיים.ידוע שסוכרת פוגעת בכלי הדם הקטנים במוח ועלולה לגרום לחסימתם ועל-ידי כך לגרום לאוטם מוחי הנקרא אוטם לקונרי (Lacune= אגם קטן). במידה ונוצרים אוטמים מרובים כאלה במוח, הדבר יכול להביא לשטיון (דמנציה), מעבר לאירוע המוחי החד עם החסר הנוירולוגי והנכות שבעקבותיו.
סוכרת קשורה בדרך כלל לגורמי סיכון אחרים כיתר לחץ דם, יתר שומנים בדם (דיסליפידמיה) והשמנת יתר כחלק ממה שקרוי התסמונת המטבולית, כך שהמאמץ אמור להיות כפול ומכופל להלחם ולאזן את כל גורמי הסיכון הללו. התסמונת המטבולית כוללת: יתר לחץ דם (מעל 130/85), השמנת יתר (היקף מותניים מעל 102 ס"מ בגברים ו-88 ס"מ בנשים), HDL- כולסטרול נמוך מ 40 מ"ג/ד"ל בגברים ו 50מ"ג/ד"ל בנשים), רמת טריגליצירידים גבוהה בדם (מעל 105 מ"ג/ד"ל) וסוכרת (מעל 110 מ"ג/ד"ל בצום). לכן יש לעשות מאמץ עליון לשמור על ערכים מאוזנים של כל אותם גורמים שהוזכרו.
התסמונת המטבולית יכולה לגרום לפגיעה בכלי דם במנגנונים שונים, חלקם במנגנונים של נטייה לקרישיות יתר וחלקם על יתר שפעול של גורמי דלקת כרוניים, אשר כל אחד לחוד ושניהם יחד יכולים לגרום לפגיעה בכלי הדם וליצירת קריש הגורם בסופו של דבר לאוטם מוחי. אנשים שיש להם מספר גורמי סיכון מתוך התסמונת הזו, הסיכון שלהם ללקות בשבץ מוח גדול יותר וחומרתו ונכותו קשה יותר. בחולי סוכרת, כאשר שומרים על לחץ דם מאוזן ברמה הרצויה של עד 130/80, אפשר להוריד את הסיכון היחסי לשבץ מוח ב 44% עד 69%. כאשר בחולי סוכרת מורידים את ערכי הכולסטרול באמצעות סטאטינים לרמות הרצויות הוכח שהסיכון היחסי לשבץ מוח יורד בכ25%

בסיכום:
שינויים דמוגרפיים, התנהגותיים וגורמים סוציו-אקונומיים יגרמו למגיפה של מחלות כלי דם של הלב והמוח הקשורות לסוכרת ולתסמונת המטבולית. הבעיה העיקרית הנה שאצל הרבה מאוד אנשים הסוכרת אינה מאובחנת בזמן והם עלולים לפתח מחלות כלי דם לפני שאובחנה הסוכרת.
טיפול אגרסיבי לאיזון גורמי הסיכון כיתר לחץ דם ויתר שומנים בדם, ירידה במשקל ופעילות גופנית יתרמו רבות למניעת התפתחות מחלות כלי דם בכלל ושבץ מוח בפרט. התערבות בשלבים מוקדמים של המחלה וטיפול מתאים יכולים למנוע את התקדמות התופעה. מחקרים הוכיחו כי, בניגוד לעבר אין למעשה סף של רמת סוכר בדם שאליו רוצים להגיע אלא יש לדאוג לשמירה על רמת סוכר נמוכה ומוקפדת גם באנשים שאינם מוגדרים כסוכרתיים "לפי הספר". על-ידי איזון מוקפד ימנע המעבר מרמת סוכר גבוהה בדם לסוכרת ומשם לתסמונת המטבולית והסיכון לשבץ מוח. מחקרים גם הוכיחו כי סוכרת מהווה כיום גורם סיכון השווה למחלת כלי דם הכליליים של הלב (Coronary artery disease equivalent) ובחולים סוכרתיים יש לדאוג למשטר לחץ דם ויתר שומנים בדם מוקפד יותר מאשר באוכלוסייה רגילה כדי למנוע שבץ מוח.

פרופ' נתן בורנשטיין
מנהל מחלקה נוירולוגית
והיחידה לכלי דם של המוח
במרכז הרפואי ע"ש סוראסקי ת"א