תפקוד מיני

כיצד פותרים את הבעיות בתפקוד המיני בקרב חולי סוכרת

הקלישאה אומרת ששוקולד בא כתחליף לסקס. אולם חולי סוכרת רבים שסובלים מבעיות בתפקוד המיני, אינם יכולים לפצות על המחסור בסקס באכילת שוקולד. הנחמה היא כי ניתן לטפל בבעיה מהשורש באמצעות טיפול בהפרעה בתפקוד המיני

זוגיות ומיניות
"זוגיות ומיניות הן צורך בסיסי ביותר בחייו של כל אדם", אומר ד"ר צחי בן-ציון, מומחה בפסיכיאטריה וסקסולוגיה, סגן מנהל המחלקה לפסיכיאטריה מהמרכז הרפואי סורוקה. מסביר שאצל הסובלים ממחלת הסוכרת, קיים שילוב של בעיות, ביניהן: הצורך בהקפדה על דיאטה קפדנית, בדיקות חוזרות ונשנות של רמת הסוכר בדם, מעקב רפואי מסודר ושינוי אורח החיים. ישנן גם בעיות רפואיות הנלוות לסוכרת, כגון: יתר לחץ דם (במצב זה כלי הדם מוצרים וגורמים לבעיות בזרימה של דם לאיבר המין), שומנים גבוהים בדם, בעיות חרדה ודיכאון ובעיות בעמוד השידרה (העצבים לאיבר המין יוצאים מהעצבים בעמוד השדרה). הבעיות עצמן וגם התרופות שניתנות לטיפול בהן יוצרות הפרעות הן לתפקוד המיני ובעקבות זאת לזוגיות.

בעיות בתפקוד המיני
הבעיות בתפקוד המיני נחלקות לסוגים שונים: בעיות בחשק, בהתעוררות (למשל בעיות זקפה בגבר או בעיות בסיכת ובפתיחת הנרתיק באשה) ובאורגזמה (למשל, אי יכולת להגיע לסיפוק).
כלומר, מחלת הסוכרת עצמה וכן התרופות שנוטל החולה הסוכרתי עבור טיפול בבעיות הנלוות לסוכרת, פוגעים ביכולת כלי הדם ומערכת העצבים להגיב באופן רגיל לגירוי מיני. הדבר נכון גם אצל הגבר וגם אצל האישה, רובם סובלים מבעיות בתפקוד המיני.

יש פתרון
"אולם", מרגיע ד"ר בן-ציון, "למרבית הבעיות הללו יש פתרון. לרפואה יכולת לסייע למטופלים להחזיר את הזקפה ולקיים יחסי מין עד גיל מופלג". מחלת הסוכרת ששכיחותה עולה בשנים האחרונות, מחייבת ברוב המקרים מתן טיפול על מנת להחזיר את הכושר המיני. ד"ר בן-ציון מציין כי "לרבים מהחולים הסוכרתיים יש רתיעה מקבלת טיפול, מכיוון שהם מעוניינים בקיום יחסי מין בצורה טבעית, ללא הכנות וללא נטילת תרופות או משחות". לדבריו, יש לקחת בחשבון כי מעל גיל 50 דברים רבים אינם טבעיים, אנו לא מתפקדים כמו בצעירותנו ומובן מאליו שאנו מטפלים בבעיות. לדוגמא כאשר כושר הראייה מתדרדר אנו נבדקים ורוכשים משקפי ראייה; כאשר השיער מלבין נשים רבות וגם גברים נוהגים לצבוע אותו. "אם כך", תמה ד"ר בן-ציון, "מדוע להזניח את הטיפול בחיי המין?! מדוע לא להשקיע בתפקוד המיני ובחיי הזוגיות, שהם מהות חיינו?". הוא מעודד את הסוכרתיים שקיימות אצלם בעיות בתפקוד המיני לגשת לרופא המשפחה. על החולים ליידע את הרופא על היותם חולי סוכרת, מכיוון שבעיות בתפקוד המיני מעידות על החמרה במחלת הסוכרת. הרופא יבצע מספר בדיקות פשוטות וירשום מרשם לטיפול המומלץ, בהתאם לממצאיו.
ד"ר בן ציון מסביר כי "באופן כללי, התרופות לטיפול בהפרעות זיקפה נחלקות למספר סוגים של טיפולים: טבליות לבליעה, זריקות הניתנות לתוך איבר המין עצמו, או נרות המוחדרים לשופכה, משאבת וואקום (המזרימה דם לאיבר המין והזקפה מוחזקת על ידי גומייה מיוחדת), ובמקרים קיצוניים- השתלת איבר מין תותב".
3 התרופות הקיימות בישראל כיום הינן כדור הויאגרה הוותיק, שיש ליטול על קיבה ריקה, ולהימנע מלאכול מאכלים שומניים לפחות שעתיים לפני כן. חצי שעה לאחר נטילת הכדור, תתעורר זקפה כתוצאה מגירוי מיני. הכדור השני והפחות מוכר, הוא הלויטרה, שיצא לשוק אחרי הויאגרה ודומה לו בהשפעותיו, אך פחות מושפע מאוכל לא שומני ונספג קצת יותר מהר מהויאגרה. הכדור השלישי הוא הסיאליס, הגורם לזיקפה בעקבות גירוי מיני עד 36 שעות מרגע נטילת התרופה. לדבריו, "עבור חולי סוכרת, סיאליס מומלצת, שכן בניגוד לויאגרה וללויטרה אין בעיות עם אוכל לפני נטילת התרופה היות והשפעת התרופה סיאליס, אינה נפגמת ממזון שומני וממזון בכלל". ד"ר בן ציון מדגיש כי לנוטלי ניטריטים (תרופות להרחבת הזרימה הכללית כגון קורדיל או מונוניט למשל), כל שלושת התרופות אסורות.

גברים נשים ובני זוג
הוא מסביר שהבעיות בתפקוד המיני עבור חולי סוכרת הן לא מנת חלקם של הגברים בלבד, אלא גם של הנשים. אצל נשים סוכרתיות מופיעים יובש, גרד וצריבות באיבר המין, ואף החלשות של רצפת האגן והנרתיק. גם לבעיות אלה ישנם טיפולים, כגון משחות הגורמות ללחלוחית איבר המין. ד"ר בן ציון מציין כי "הטיפולים לבעיות בתפקוד המיני מסייעים בכ- 60% מהמקרים".
לדבריו, "יש לטפל בבעיות הפיזיולוגיות, אולם גם ביחסים בין בני הזוג, מכיון שכאשר אנחנו עצבניים ומתוחים, אנו נגררים לאכילת מתוקים, דבר מסוכן לחולי סוכרת. מלבד זאת, כשבני הזוג רבים ביניהם, הדבר מעלה את רמת הסוכר, דבר שגורם כמובן לבעיות בתפקוד המיני.
זוגות שמתפקדים מינית טוב יותר, גם אם לא באופן מושלם (למשל אצל גברים שלא מסוגלים להגיע תמיד לסיפוק), גם הזוגיות שלהם טובה יותר". בנוסף, ד"ר בן-ציון ממליץ על "פעילות גופנית, הימנעות מעישון ותזונה נכונה ובריאה על מנת לשמור על אורח חיים מיני בריא יותר". הוא מסביר "שככל שמקפידים יותר על איזון הסוכרת, כך גם הבעיה בתפקוד המיני תפחת".
לסיכום אומר ד"ר צחי בן-ציון, "אהבה זה הדבק שמחזיק אותנו בחיים. אפילו פרויד אמר שמטרתנו בחיים היא לאהוב ולצחוק. כאשר התפקוד המיני משתפר, גם הזוגיות ואיכות החיים משתפרת, ובעקבותיהם גם המצב הפיזי משתפר".