חדשות 03.01.2016

מחקר אמריקאי איתר מנגנון שעשוי להסביר שיעורי סרטן נמוכים בקרב פילים

חוקרים איתרו ביטויים רבים לגן TP53 בקרב פילים, ומעריכים כי הדבר קשור לשיעורי סרטן נמוכים בהם ביחס לבני אדם, בהתחשב בכך שגופם מכיל פי 100 יותר תאים

דו"ח מחקר שהוביל ד"ר ג'ושוע שיפמן, המטולוג-אונקולוג מהמחלקה לרפואת ילדים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת יוטה בסולט-לייק-סיטי, חשף כי לפילים, באופן כמעט ייחודי בקרב יונקים, יש מנגנון הגנה מוגבר ומשופר נגד סרטן, המונע הופעה של גידולים ממאירים. המחקר התפרסם בסוף השבוע בכתב עת רפואי מהמעלה הראשונה - JAMA - בטאון ההתאגדות הרפואית של ארה"ב.

"הטבע בעצמו פיענח את החידה כיצד למנוע סרטן", ציינו שיפמן וחוקרים עמיתים. הם הוסיפו, כי הממצאים יובילו אותם לנסות ולבסס על סמך המנגנון שחשפו שיטות טיפול חדשות עבור בני אדם.

החוקרים ציינו, כי כדי למנוע מקרי סרטן, יהיה צורך להתמקד ב"דברים המגוחכים, הרעים והאבסורדיים שבני אדם עושים בחייהם, ושמגבירים את הסיכון לסרטן".

הגישה השלטת כיום בקרב הרופאים והמדענים בתחומי הגנטיקה והביולוגיה היא, שכל תא בגוף עשוי להפוך לסרטני, ושככל שיש בגוף היצור החי יותר תאים, כך גדל הסיכוי שיחלה בסרטן. בגופו של פיל יש פי מאה יותר תאים מאשר אצל האדם ולכן הוא אמור להיות בעל סיכויים גדולים פי מאה לחלות בסרטן.

אלא שהממצאים הראו, כי רק 5% מכלל הפילים אכן חולים בסרטן, בעוד ששיעור המחלה בקרב בני אדם הוא 25%.

החוקרים "צללו" לנבכי ה-DNA של הפיל בניסיון למצוא הסבר לחידה מדוע זה כך. ההסבר הכוללני שסיפקו אומר כך: סרטן נגרם עקב מוטציות בדנ"א של התא – מה שגורם ליצור "הוראות שגויות" לתפקוד התא ומוביל לגידול פראי שלו שיוצא מכלל שליטה. אצל היונקים יש גם גורם טבעי שמגן עליהם מפני נזקים, המשמש כ"צופר אזעקה" שמוביל או לכך שהתא מתקן את עצמו או שהוא מחוסל. אחד מאותם "צופרי אזעקה", כפי שהחוקרים כינו זאת הוא הגן TP53. ואולם, בעוד שאצל בני אדם יש גן יחיד מהסוג הזה, מתברר שכמותית מוצאים אצל הפיל 30 גנים כאלו.

ד"ר שיפמן הסביר: "ההסבר ההגיוני אומר כי פילים, עקב ממדי גופם, אמורים היו לפתח כמות אדירה של תאים סרטניים, אבל מתברר שנדיר למצוא אותם והם בסיכון מפוחת לסרטן בהשוואה ללא מעט יונקים ובוודאי בהשוואה לבני אדם".

לדבריו, "עתה זה תלוי רק בנו בני האדם, אם וכיצד נלמד את הדרכים שבהן המנגנונים בבעלי חיים מתמודדים עם הבעיה, במטרה לפתח מנגנונים ונאמץ אסטרטגיות אלו למניעת המחלה".

פרופסור מל גיבס, מהמכון הבריטי לחקר הסרטן בלונדון, הוסיף בראיון ל-BBC כי הגם ששימפנזים דומים מאד לבני אדם גם בכל הקשור למנגנוני הגנה מפני מחלות, שיעור חולי הסרטן ביניהם הוא נמוך במידה משמעותית לעומת בני האדם.

הוא הוסיף, כי בני האדם פיתחו במהירות הרגלים והתנהגויות לא בריאות וגורמות סרטן, כמו השמנת יתר ושיזוף בשמש. "מעולם לא ראיתם פיל מעשן", אמר פרופסור גיבס בראיון עמו.

"גם הפסקת המחזור", הדגיש פרופסור גיבס, "היא הסבר פוטנציאלי מדוע בני האדם לא פיתחו דרכים טובות יותר למניעת סרטן". לדבריו, במושגים אבולוציוניים, "הצלחה" נמדדת במספר הצאצאים שיש לנו במקום בכמה זמן אנחנו חיים. תקופת הפוריות המוצלחת של הפיל מתרחשת סמוך לסוף חייו, בעוד שבני אדם חיים עשרות שנים לאחר הפסקת המחזור. פירוש הדבר הוא שיש מעט מאד לחץ אבולוציוני על בני האדם לפתח דרכים למניעת סרטן בזקנה.

הוא הוסיף: "בני האדם 'הינדסו' דרכים חברתיות ואחרות להאריך את תוחלת החיים שלהם מעבר לשלב ההזדקנות ביכולת הפוריות – מה שלא קיים אצל שום מין אחר של יצור חי בטבע".

למחקר בכתב העת JAMA לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקרים,  פילים,  סרטן,  בעלי חיים,  יונקים,  עישון
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו