תיאור מקרה 24.12.2017

מקרה נדיר: התקף מאניה עקב טיפול באור על-סגול B

עד עתה תוארו בספרות הפסיכיאטרית שישה מקרים בלבד של מאניה ושני מקרים של היפומאניה עקב טיפול באור בוהק. המקרה הבא הוא הראשון המדווח על מאניה כתגובה לטיפול באור על-סגול

נשאית HIV עם היסטוריה של הפרעה דו-קוטבית, במצב פסיכיאטרי יציב מזה שנים, פיתחה דלקת עור עמידה לתרופות. עקב הדיכוי החיסוני של המטופלת הוחלט בטיפול באור על-סגול (UVB), אך לאחר שני טיפולים המטופלת פיתחה תסמיני מאניה אשר הביאו לאשפוזה.

אישה אפרו-אמריקאית בת 51, נשאית HIV אשר מטופלת בתרופות אנטי-רטרו-ויראליות (HAART) מאז שנת 2002 (ספירת תאי CD4+: 666, רנ"א נגיפי: <20), עם היסטוריה ארוכה של הפרעה דו-קוטבית, דלקת קיבה אלכוהולית, גלאוקומה ותלות בניקוטין, הופנתה במאי 2015 למרפאת עור עקב פריחה מגרדת חמורה בשתי כפות הידיים מזה שלוש שנים.

המטופלת נטלה באותו זמן טריומק (Triumeq – abacavir/dolutegravir/lamivudine), טרזודון (Trazaodone), מירטזפין (Mirtazapine – Miro, Remeron), נורקו (Norco – hydrocodone/acetaminophen), דיציקלומין (Dicyclomine), טיפות עיניים לטנופרוסט (Latanoprost – Glautan, Lataro, Xalacom) והידרוקסיזין (Hydroxyzine - Otarex). בעת הגעתה לבירור, התסמינים הפסיכיאטריים היו תחת שליטה במשך מספר שנים, ללא אי-יציבות במצב הרוח בשנתיים הקודמות.

ביופסיה של העור הראתה דלקת עור ספונגיוטית (spongiotic dermatitic) שהיתה עקבית עם אקזמה שלפוחיתית (dyshidrotic eczema). בדיקה גופנית הראתה רבדים היפרקרטוטיים חומים ומקולות עגולות עם היפרפיגמנטציה וקצוות קשקשיים עם פיסורות בשתי כפות הידיים, ורבדים מעובים (lichenification) על החלק המכופף של אמות הידיים (flexors), בטן וגב כפות הרגליים. המטופלת אובחנה עם אקזמה שלפוחיתית והחלה טיפול עם קלובטאזול (Clobetasol - Dermovate) פעמיים ביום עם חבישה רטובה בלילה. תוך זמן קצר התפתחו שלפוחיות על גב כפות הידיים של המטופלת והטיפול הוחלף למשחת בטמתזון דיפרופיונאט (Betamethasone dipropionate - Clotrisone) פעמיים ביום וחבישה רגישה בלילה. עם זאת, לא חלה הקלה.

באפריל 2016 המטופלת שבה לבדיקת מעקב בה נערך דיון לגבי אפשרויות טיפול נוספות והוחלט על טיפול באור על-סגול B עם אלומה צרה (narrowband ultraviolet B -nbUVB) ולהימנע מטיפולים אחרים שיחמירו את הדיכוי החיסוני של המטופלת. המטופלת עברה שני טיפולי nbUVB, האחד במינון 330 מיליג'אול והשני, שנערך חמישה ימים לאחר הראשון, במינון 363 מיליג'אול. לאחר הטיפול השני המטופלת דיווחה על תחושת אנרגיה גבוהה, עצבנות, תנודות במצב הרוח ונדודי שינה. נקבעה פגישת מעקב מיידית, בה התגלה דיבור מוגבר והיסח דעת. בעקבות התסמינים שדווחו ונצפו המטופלת אושפזה, הטיפול ב-nbUVB הופסק מיידית והוחל טיפול במומטזון (Mometasone - Elocom) עבור כפות הידיים והידרוקסיזין עבור תסמיני המאניה.

טיפול באור משמש לטיפול בהפרעות דיכאון שונות מאז שנות ה-80 של המאה הקודמת, ותופעות הלוואי של טיפול באור עם UV למצבים אלו כוללות כאבי ראש, בחילות, כאבי עיניים ועצבנות. עד עתה תוארו בספרות הפסיכיאטרית שישה מקרים בלבד של מאניה ושני מקרים של היפומאניה עקב טיפול באור בוהק. המקרה שלהלן הוא הראשון המדווח על מאניה כתגובה לטיפול באור על-סגול.

מקור:

Mania induced by narrowband ultraviolet B phototherapy treatment: A case report and review of the literature
Ward RE, Waineo E, Kado JA.
Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2017 Aug 9. doi: 10.1111/phpp.12338. [Epub ahead of print]

נושאים קשורים:  הפרעה דו קוטבית,  מאניה,  היפומאניה,  פוטותרפיה,  UVB,  דלקת עור ספונגיוטית,  אקזמה שלפוחיתית,  הידרוקסיזין,  אוטרקס,  מומטזון,  אלוקום,  תיאור מקרה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו