אנזלוטאמיד 26.11.2018

דיכוי עמידות ל-Enzalutamide דרך התערבות בפעילות הקומפלקס AR-Beclin 1 בסרטן ערמונית עמיד לסירוס

התערבות בקומפלקס AR-Beclin 1 מגביר את הרגישות לאנזאלוטאמיד המשמש לצורך דיכוי גידולי סרטן הערמונית עמידים לסירוס

בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)
בלוטת הערמונית (אילוסטרציה)

Enzalutamide (אקסטנדי) יכול להאריך את הישרדות ב-4.8 חודשים בחולים עם סרטן הערמונית עמיד לסירוס (CRPC), אך בסופו של דבר, הרבה מהחולים הללו עשויים לפתח עמידות ל-Enzalutamide ללא מנגנון ברור. קבוצת חוקרים ממספר מכוני מחקר בסין פרסמה החודש במגזין המדעי Cancer Letters מחקר שבחן מספר מנגנוני עמידות CRPC ל-Enzalutamide.

במחקר שבוצע בשושלות תאים (cell lines) החוקרים מדווחים שהביטוי של Beclin 1 במחלה עמידה ל-Enzalutamide היה ירוד בשתי שושלות תאים (EnzR1-C4-2 ו-EnzR2-C4-2B) לעומת תאי המקור שלהם שהיו רגישים ל-Enzalutamideי(EnzS1-C4-2 ו EnzS2-C4-2B). בנוסף, החוקרים מדווחים כי מיקוד בהפחתת ביטוי Beclin 1 יכולה להוביל להגברת הרגישות ל-Enzalutamide בתרביות תאים אלו.

מבחינת מנגנון הפעולה החוקרים מצאו כי Enzalutamide עשוי לתפקד באמצעות שינוי האינטראקציה בין Beclin 1 לבין קולטן האנדרוגן (AR) ולהקטין את הפעילות של Beclin 1-Vps15-Vps34. הקטנת פעילות קומפלקס זה מובילה להגברת איתות של גורם הגידול מתווך ERK הגורם לשינויים ברגישות ל-Enzalutamide. הפרעה של איתות AR-Beclin 1 / ERK דרך מעקף BECN1 Ectopic או ERK מוביליים לשינוי הרגישות ל-Enzalutamide בשתי שושלות התאים שנבדקו.

תוצאות אלו מצביעות על כך שהתערבות בפעילות הקומפלקס AR-Beclin 1 המתווכת ע"י ERK growth factor signalling, ע"י מעכב מולקולה קטן, עשוי לסייע לפיתוח טיפולים חדשים כדי לדכא את עמידות ל-Enzalutamide בסרטן הערמונית עמיד לסירוס.

מקור:

Zhang, Meng, Yin Sun, Jialin Meng, Li Zhang, Chaozhao Liang, and Chawnshang Chang. "Targeting AR-Beclin 1 Complex-Modulated Growth Factor Signaling Increases the Antiandrogen-Enzalutamide Sensitivity to Better Suppress the Castration-Resistant Prostate Cancer Growth." Cancer letters (2018).

נושאים קשורים:  אנזלוטאמיד,  סרטן הערמונית,  אקסטנדי,  סירוס,  מחקרים
תגובות