תזונה 26.12.2018

כימיקלים הנמצאים בירקות מונעים סרטן המעי הגס בעכברים

כימיקלים המיוצרים על ידי ירקות כגון כרוב וברוקולי יכולים לסייע בשמירה על בטן בריאה ולמנוע סרטן המעי הגס

האפיתל ותאי מערכת החיסון במעי נחשפים כל הזמן לסביבה חיצונית משתנה. תקשורת לקויה בין תאים אלה, על פני משטח הגנתי זה, הינה הבסיס לרגישות לזיהומים ולדלקת כרונית. גורמים סביבתיים כמובן משחקים תפקיד משמעותי, אך תפקיד זה עדיין לא מובן מבחינה מכנית של הומאוסטזיס במעי.

קבוצת חוקרים ממכון המחקר היוקרתי שבלונדון Francis Crick Institute מצאה כי התחדשות של תאי אפיתל במעיים (IECs) לאחר פציעה על ידי זיהומים או עלבונות כימיים הושפעו משמעותית על ידי פעילות של aryl hydrocarbon receptorי(AHR).

במחקר החוקרים הדגימו כי מחיקה ספציפי ב-IEC של גן Ahr הביאה לכישלון בשליטה על זיהום C.rodentium בשל התפשטות בלתי מוגבלת של תאי גזע אינטרסטציאלים (ISC) ודיפרנציה פגומה, שהגיעה לשיאה בטרנספורמציה ממאירה.

ההפעלה מחדש של AHR על ידי ליגנדים תזונתיים החזירה את תקינות המשטח ההגנתי, ומנעה tumorigenesis דרך הגברת תעתיק של Rnf43 ו-Znrf3,יE3 Ubiquitin המעכבים איתות Wnt-β-catenin ובכך מגבילים את התפשטות ISC.

לפיכך, הפעלת מסלול AHR ב-IECs שומרת על פעילות תקינה של תאי גזע לשמירה על שלמות מחסום המעיים.

מקור:

Amina Metidji, Sara Omenetti, Stefania Crotta, Ying Li, Emma Nye, Ellie Ross, Vivian Li, Muralidhara R. Maradana, Chris Schiering, Brigitta Stockinger. The Environmental Sensor AHR Protects from Inflammatory Damage by Maintaining Intestinal Stem Cell Homeostasis and Barrier Integrity. Immunity, 2018; DOI: 10.1016/j.immuni.2018.07.010

נושאים קשורים:  תזונה,  תאי גובלט,  AHR,  דלקתיות של המעי,  סרטן המעי הגס,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו