טרום סוכרת 03.02.2019

מצב של טרום-סוכרת והקשר להיפר-פילטרציה גלומרולרית

נמצא שרמת הגלוקוז בדם בצום קשורה בקצב הסינון הגלומרולרי המשוער, עם יחס צולב של 1.61 של היפר-פילטרציה בטרום-סוכרתיים בהשוואה למשתתפים עם גלוקוז תקין

היפר-פילטרציה גלומרולרית מוכרת כשינוי כלייתי מוקדם בקרב מטופלים עם סוכרת. אולם, לא ידוע האם היפר-פילטרציה מתרחשת גם בשלבים המוקדמים של היפרגליקמיה, לדוגמה במצבים של טרום סוכרת. זיהוי מטופלים עם היפר-פילטרציה גלומרולרית מקרב אותם מטופלים עם טרום-סוכרת עלולה לסייע ביישום אסטרטגיות מניעתיות וטיפוליות.

במחקר חדש שנערך ב-University of Girona בספרד, והתפרסם בכתב העת Journal of Nephrology, ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין טרום סוכרת לבין היפר-פילטרציה גלומרולרית והמשתנים הקשורים אליה.

מדגם מייצג של 9,238 משתתפים בגיל 30 שנים ומעלה, ואשר עבורם היו נתונים קליניים ומעבדתיים מלאים, נכללו במחקר. היפר-פילטרציה הוגדרה כקצב סינון גלומרולרי משוער (estimated glomerular filtration rate,י eGFR) מעל אחוזון 95 בהתאם לגיל ולמין. eGFR הוערך באמצעות משוואת ה-Chronic Kidney Disease Epidemiology Collaboration.

נתונים סטטיסטיים: לאחר תיקון לגיל, מין, BMI, לחץ דם סיסטולי ודיאסטולי, כולסטרול, טריגליצרידים, כולסטרול HDL, כולסטרול LDL, חומצה אורית בסרום, סטטוס עישון, יתר לחץ דם ושימוש במעכבי ACE או חסמים לקולטן לאלדוסטרון (ARB), רמת הגלוקוז בדם בצום (fasting plasma glucose) נמצאה קשורה באופן בלתי תלוי ל-eGFR. היחסים הצולבים של היפר-פילטרציה היו 1.61 (רווח סמך 95% של 1.28-2.03) ו-2.30 (רווח סמך 95% של 1.89-2.79) עבור טרום-סוכרת וסוכרת, בהתאמה, בהשוואה למשתתפים עם רמת גלוקוז תקינה.

לאור הממצאים החוקרים מסכמים שמצב של טרום-סוכרת נמצא קשור להיפר-פילטרציה גלומרולרית. ישנו צורך במחקרים ארוכי-טווח כדי לחקור האם היפר-פילטרציה בטרום-סוכרת קשורה לירידה מאוחרת ב-eGFR.

מקור:

Rodriguez-Poncelas, A., Coll-de-Tuero, G., Blanch, J. et al. Prediabetes is associated with glomerular hyperfiltration in a European Mediterranean cohort study J Nephrol (2018) 31: 743. https://doi.org/10.1007/s40620-018-0524-0

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרום סכרת prediabetes,  סינון גלומרולרי glomerular filtration,  גלוקוז לא תקין בצום Impaired fasting glucose
תגובות