רפואה פסיכדלית 12.06.2019

המנגנונים המוחיים מאחורי הריפוי בעזרת חומרים פסיכדליים

מחקר fMRI חושף: שינויים בקישוריות המוח האחראית על עיבוד מידע חושי תחת LSD בנבדקים ערים ובריאים

לחומרים פסיכדליים השפעות ייחודיות על התודעה האנושית. על פי מודל הפילטר התלמי (Thalamic filter model) עולה כי הליבה של ההשפעות של חומרים פסיכדליים עלולה לנבוע מחוסרים ביכולת הסינון (gating) של התלמוס ובאופן ספיציפי דיסאינטגרציה של עיבוד המידע החושי העובר בהיזון חוזר במסלול cortico-striato-thalamo-cortical - CSTC.

כדי לבדוק את ההשערה הזו, חוקרים בריטים ושוויצרים ביצעו מחקר משותף בבית החולים הפסיכיאטרי של ציריך שכלל סריקות fMRI בנבדקים בריאים להם ניתנה מנה חומצה ליסרגית דיאתילאמיד (LSD). תוצאות המחקר פורסמו בכתב העת המדעי PNAS.

החוקרים ניסו לאפיין שינויים בקישוריות יעילה בין אזורי CTSC שנבחרו מראש בהתאם לתפקיד שלהם בעיבוד מידע חושי. פעילות המוח באזורים אלה נמדדה לאחר מתן טיפול חריף בחומצה ליזרגית (LSD) ולאחר טיפול מקדים בקטנסרין (אנטגוניסט סלקטיבי של קולטני סרוטונין 2A) בנוסף ל-LSD. באופן זה, החוקרים יישמו ניסוי אקראי, עם קבוצת פלצבו, cross-over ב-25 משתתפים בריאים.

החוקרים השתמשו במודל DCM עבור נתוני fMRI במצב מנוחה. מודלים של DCM עם הנחה של קישוריות מלאה נקבעו עבור כל מצב טיפולי כדי לחקור את הקישוריות בין התחומים הבאים: התלמוס, הסטרייטום הוונטרלי, קליפת המוח הסינגולרי האחורי, וקליפת המוח הטמפורלית.

תוצאות המחקר מאשרות את ההיפותזות המרכזיות המוצעות במודל CSTC ומספקות ראיות לכך ש-LSD משנה קישוריות במסלולי CSTC, הידועים כמעורבים בסינון של המידע החושי והמוטורי-סנסורי לקליפת המוח.

יש לציין כי LSD הגדיל קישוריות אפקטיבית מהתלמוס לקליפת המוח הסינגולרי האחורי באופן התלוי בהפעלת קולטן סרוטונין 2A, והפחית את הקישוריות האפקטיבית מהסטריאטום הוונטרלי לתלמוס, באופן בלתי תלוי בהפעלת קולטן סרוטונין 2A.

יחד, תוצאות אלו מקדמות את הבנת המנגנון של פעולת החומרים הפסיכדליים בבריאות ובחולי. הבנה זו קריטית לפיתוח של טיפולים תרופתיים חדשים וגם מגבירה את ההבנה של המנגנונים העומדים בבסיס של היעילות הקלינית הפוטנציאלית של חומרים פסיכדליים.

מקור:

Preller, Katrin H., Adeel Razi, Peter Zeidman, Philipp Stämpfli, Karl J. Friston, and Franz X. Vollenweider. "Effective connectivity changes in LSD-induced altered states of consciousness in humans." Proceedings of the National Academy of Sciences (2019): 201815129.

נושאים קשורים:  נוגדי חרדה,  LSD,  ל.ס.ד,  רפואה פסיכדלית,  תפקוד קוגניטיבי,  דיכאון מג'ורי,  פסיכותרפיה נתמכת פסיכדליה,  מחקרים
תגובות