כבד שומני 07.07.2019

גורמים להתקדמות מחלת כבד שומני ולהתפתחות דלקת ופיברוזיס בכבד

המחקר מצא מנבאים לדלקת כבד שומני שאינה על רקע אלכוהול ופיברוזיס משמעותי במטופלים עם מחלת כבד שומני שאינה על רקע אלכוהול או השמנת יתר

כבד שומני
כבד שומני

במחקר שנערך ב-Stanford University School of Medicine והתפרסם בכתב העת Liver International השוו החוקרים מאפיינים קליניים ודמוגרפיים, בנוסף לדטרמיננטים של דלקת כבד שומנית שאינה על רקע אלכוהול ופיברוזיס משמעותי בקרב מטופלים עם מחלת הכבד השומני עם ובלי השמנת יתר.

החוקרים ביצעו מחקר חתך בקרב 644 מטופלים ממוצא אסייתי (גיל ממוצע 53.1 שנים, 50.3% זכרים) עם מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול שאובחנה בביופסיה. מטופלים חולקו לפי BMI לקבוצת "השמנת יתר" (BMI מעל או שווה ל-25 ק"ג/מ"ר) וקבוצה ללא השמנת יתר (BMI  מתחת ל-25 ק"ג/מ"ר).

תצפיות בקרב נבדקים עם מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול היו בין קבוצת ביקורת ללא השמנת יתר לבין נבדקים עם מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול והשמנת יתר לגבי BMI, קוטר הבטן במנח סגיטאלי, רמות aminotransferase, עמידות לאינסולין והשטח של רקמת השומן הויסצרלית הבטנית.

לא היה הבדל משמעותי בהיסטולוגיה בין הנבדקים עם מחלת הכבד השומני לא-אלכוהולית ללא השמנת יתר לבין אלה עם השמנת יתר, למעט רמה נמוכה יותר של הצטברות שומן בכבד במחלת הכבד השומני לא-אלכוהולית ללא השמנת יתר, ופיברוזיס חמור יותר בכבד בדלקת כבד שומנית לא-אלכוהולית וללא השמנת יתר.

מנבאים של דלקת כבד שומנית לא-אלכוהולית במטופלים ללא השמנת יתר כללו מין נשי (יחס צולב 2.49), רמה גבוהה יותר של alanine aminotransferase (יחס צולב 1.03), כולסטרול HDL נמוך יותר (יחס צולב 0.96), שכיחות מוגברת של סוכרת (יחס צולב 3.65), ושטח שומן ויסצרלי גדול יותר (יחס צולב 1.63 לפי עלייה בסטיית תקן בשטח רקמת השומן הויסצרלית), בעוד שגיל (יחס צולב 1.04), רמות aspartate aminotransferase גבוהות יותר (יחס צולב 1.02), סוכרת (יחס צולב 2.76) ושטח רקמת השומן הויסצרלית גדול יותר (יחס צולב 1.57 לכל עלייה בסטיית תקן) נמצאו קשורים עם פיברוזיס משמעותי במטופלים ללא השמנת יתר.

קוטר הבטן במנח סגיטאלי היה קשור באופן בלתי תלוי עם דלקת כבד שומנית לא-אלכוהולית או פיברוזיס משמעותי בקרב נבדקים עם מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול וללא השמנת יתר.

החוקרים מסכמים שלמרות שהיו הבדלים פנוטיפיים מסוימים בהשוואה לנבדקים עם השמנת יתר, נבדקים ללא השמנת יתר עם מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול הראו רמת חומרה דומה של נזק היסטולוגי לכבד. גורמים פוטנציאלים מעבר להשמנת יתר עשויים לשחק תפקיד משמעותי כאשר מחלת הכבד השומני שאינה על רקע אלכוהול וללא השמנת יתר מתקדמת למחלה חמורה יותר.

מקור:

Kim D, Kim W, Joo SK, et al. Predictors of nonalcoholic steatohepatitis and significant fibrosis in non‐obese nonalcoholic fatty liver disease. Liver Int. 2019;39:332–341. https://doi.org/10.1111/liv.13983

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת הכבד השומני,  פיברוזיס,  מדד מסת הגוף,  השמנת יתר
תגובות