תיאור מקרה 25.07.2019

תיאור מקרה: מה גרם להיפרגליקמיה בחולת סוכרת סוג 1 מאוזנת?

קבוצת רופאים אמריקאים מניו ג'רזי מדווחת על מקרה של בת 15 עם סוכרת מסוג 1 מאוזנת היטב שפיתחה סוכר גבוה בדם באופן בלתי מבוקר

סוכרת נעורים (צילום: אילוסטרציה)

קבוצת רופאים אמריקאים מניו ג'רזי מדווחת החודש על מקרה של בת 15 ממוצא פורטוגזי עם סוכרת מסוג 1 מאוזנת היטב (T1DM) על משאבת אינסולין שפיתחה סוכר גבוה בדם באופן בלתי מבוקר מידי בוקר. הרופאים העלו את מינון האינסולין הבזאלי ומנת הבולוס אך התערבות זו לא הייתה יעילה בהורדת רמת הסוכר בדם. הילדה החלה להיעדר מבית הספר בגלל בחילה, הקאות, עייפות, אך ללא קטואסידוזיס.

בעקבות הידרדרות זו נבדקו גורמים אחרים היכולים לגרום להיפרגליקמיה ספורדית. הרופאים שלחו אותה למספר רב של דגימות קורטיזול (UFC) חופשי באיסוף שתן של 6 שעות, חשפו עליות פתאומיות ברמות קורטיזול עם היפרגליקמיה חמורה.

הדמיית תהודה מגנטית (MRI) חשפה מיקרודנומה של 3.5 מ"מ ודגימת סינוס פטרוזלי תחתון להורמון ACTH לאחר גירוי הורמון CRH אישר אבחנה של מחלת קושינג תלויית ACTH.

Cyclic Cushing Disease - CCD, מחלה קושינג ציקלית (מחזורית), מופיעה בכ-15% מחולי מחלת קושינג אך בקרב ילדים תופעה זו נחשבת נדירה.

הסרת גידול באופן אנדוסקופי הובילה לפתרון של ההיפרגליקמיה המוקדמת בבוקר ושאר התסמינים.

תיאור המקרה המיוחד ממחיש התייצגות לא טיפוסית של CCD. לדברי החוקרים, אין דיווחים קודמים של ילדים חולים עם T1DM ו-CCD. מקרה זה צריך להבהיר כי במקרה של היפרגליקמיה בלתי מוסברת בחולה עם T1DM, שטרם ההתייצגות היה מאוזן היטב, צריך לעבור במהרה לביצוע הערכה מיידית של סיבות אחרות. CCD ניתן לפספוס בקלות אם לא מבוצע איסוף שתן שש שעתי לקורטיזול.

מקור:

Singer-Granick, Carol, James K. Liu, David Bleich, and Lissette Cespedes. "Diagnosis of cyclic Cushing’s disease manifests as early morning hyperglycemia in a patient with previously well-controlled type 1 diabetes." Journal of Pediatric Endocrinology and Metabolism 32, no. 7 (2019): 785-789.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחלת קושינג,  היפרגליקמיה,  סוכרת,  סוכרת סוג 1,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו