מחלות מטבוליות 01.08.2019

11 מקרים חדשים שיכולים לשפוך אור על תפקידי החלבון TANGO2

חסר בחלבון TANGO2 כגורם לחסרים נוירו-התפתחותיים והשפעות בלתי ישירות על משק האנרגיה המיטוכונדריאלי

מיפוי האקסום זיהה לאחרונה מוטציות בגן TANGO2י(Transport and Golgi Organization 2) כסיבה לעיכוב התפתחותי הקשור באירועים חוזרים של פירוק שריר, הפרעות קצב לבביות והפרעות מטבוליות.

מחלה זו לא מובנת מספיק טוב, באופן חלקי גם בגלל שהתפקוד התאי ומקום פעולתו בתא של החלבון הפגום אינו ידוע. יתר על כן, התסמונת המתוארת מופיע בצורות שונות, וסימנים וממצאים מעבדיים עדיין נמצאים בתהליך של הגדרה.

11 מקרים חדשים של מחלה הקשורה ב-TANGO2 מאששים ומרחיבים את ההסתמנות הקלינית הקודמת. מטופלים שהיו הומוזיגוטיים או הטרוזיגוטים מורכבים (Compound) למחיקות, הזחות קריאה (frameshift) באקסון, אתרי חיתוך או מוטציות מסוג missense. כל המטופלים התייצגו עם עיכוב התפחותי ואטקסיה, דיסארתרתיה, פיגור שכלי או הפרעות ספסטיות ברגליים (Spastic Diplegia).

החוקרים מציינים שני מטופלים, בני 12 ו-17, שמעולם לא חוו משבר מטבולי הנחשב לנפוץ במחלה. החוקרים גילו שפעילות המכלול (Complex) המיטוכונדריאלי השני היתה ירודה באופן קל במטופלים עם חסרים מטבוליים אבל תקינה במטופלים אחרים.

במטופל אחד שנפטר, נתיחה שלאחר המוות גילתה נוירוניים במיקום שאינו פיזיולוגי (Heterotopic) בחומר הלבן, עובדה שעלולה להצביע על תפקודו של TANGO2 בתהליך הנדידה התאית.

עוד החוקרים העריכו את המיקום של מספר צורות שונות (Isoforms) של TANGO2, שכולן היו בעלות תפקיד בציטופלזמה. תצפיות על הפרעות בצורת הגולג'י שתוארו במחקרים קודמים לא נראו כאן בתאים פיברובלסטיים של העור שעברו תרבות.

מקור:

Jennions E. et al (2019). J Inherit Metab Dis;

נושאים קשורים:  מטבוליזם,  מדע בסיסי,  מיטוכונדריה,  מחקרים,  TANGO2
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו