ציסטוסקופיה 26.08.2021

ציסטוסקופיה בשיטה החדשה ותוצאים של כאב וחרדה

החוקרים ביקשו לבדוק האם הטכניקה החדשה לביצוע ציסטוסקופיה הובילה להפחתה בכאב וחרדה בזמן ציסטוסקופיה גמישה. הנה התוצאות

במחקר זה ביקשו לבדוק האם הטכניקה החדשה לביצוע ציסטוסקופיה הובילה להפחתה בכאב וחרדה בזמן ציסטוסקופיה גמישה. במחקר נכללו 85 משתתפים אשר היו מיועדים לעבור בדיקת ציטוסקופיה לראשונה בחייהם - מטופלים עם ליקויים בחלק התחתון של מערכת השתן, שהוקרנו ברקע או שסבלו מכאב אגן כרוני הוחרגו.

המשתתפים שובצו באופן אקראי לזרוע שטופלה עם ציסטוסקופיה קלאסית (זרוע A) או לזרוע שטופלה עם ציסטוסקופיה בטכניקה החדשה (B) אשר במסגרתה הושאר הציסטוסקופ למשך שתי דקות בתום ההליך בתוך כיס השתן ללא מניפולציה שלו. לאחר הבדיקה, המשתתפים ענו על שאלונים בנוגע לכאב וחרדה. ההבדל בין הקבוצות בממוצע הכאב והחרדה כפי שדורגו על ידי המטופלים הוערך באמצעות כלים סטטיסטים.

במחקר השתתפו 85 מטופלים, מתוכם שלושה לא ענו על קריטריוני ההכללה, אחד נאלץ לעבור פרוצדורה נוספת ושניים לא השלימו את המענה על השאלונים.

תוצאות המחקר הראו כי מבין 82 המשתתפים אשר הוכללו, 45 שובצו באופן אקראי לציסטוסקופיה סטנדרטית (זרוע A) ו-37 לציסטוסקופיה בטכניקה החדשה (זרוע B), כאשר ממוצע דירוג הכאב היה 23.2 ו-11.97, בהתאמה (p=.039). ממוצע דירוג החרדה היה 2.09 ו-0.88 אצל זרוע A ו-B, בהתאמה (p=.013).

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הדגימו הפחתה משמעותית בכאב וחרדה אצל מטופלים אשר עברו ציסטוסקופיה גמישה בעקבות שימוש בטכניקה החדשה לעומת הקלאסית.

מקור:

Khalil Hetou  et. al (2021) The Gold Journal DOI: https://doi.org/10.1016/j.urology.2021.02.033

נושאים קשורים:  מחקרים,  ציסטוסקופיה,  כאב,  חרדה
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו