טיפול פליאטיבי 20.01.2022

חוויית החולה במעבר מבית החולים לטיפול פליאטיבי בבית

תובנות לגבי האופן שבו מטופלים חווים שלושה תחומים במסגרת המעבר מבית החולים לטיפול פליאטיבי ביתי: מוכנות לשחרור, איכות המעבר והתמודדות עם השחרור

ידוע כי המעבר לטיפול פליאטיבי ביתי מטיפול במסגרת בית חולים טומן בחובו אתגרים רבים. החוקרים השתמשו במדדי תוצאים כפי שדווחו על ידי מטופלים ובנתונים איכותיים על מנת להעריך את המעבר הנ"ל ולספק תובנות ייחודיות בנוגע לתופעה זו. ישנם רק מדדים בודדים הבוחנים את המעבר לטיפול פליאטיבי ביתי אך ככל הנראה גם נושאים שעלו באוכלוסיות אחרות יכולים להיות רלוונטיים לחולים אלה.

מטרת החוקרים היתה לבסס תובנות לגבי האופן שבו מטופלים חווים שלושה תחומים - מוכנות לשחרור, איכות המעבר והתמודדות עם השחרור, כל זאת במסגרת המעבר בית החולים לטיפול ביתי.

לשם כך, עיצבו מחקר אורך בשיטת convergent parallel mixed methods עם איסוף נתונים שהתבצע בשני מועדים: בבית החולים לפני השחרור ו-3-4 שבועות לאחר השחרור. המשתתפים מילאו סולמות המעריכים את המוכנות לקראת השחרור, איכות המעבר וההתמודדות לאחר השחרור. בשתי הפעמים החוקרים ערכו ראיון איכותי. לבסוף, ניתחו את הנתונים בנפרד ושילבו ביניהם באמצעות מתודולוגיה טרנספורמטיבית ממוזגת, שאפשרה להם להשוות ולהבדיל בין הנתונים.

החוקרים ערכו את המחקר בשני בתי חולים שלישוניים בטורונטו, קנדה. הם הגדירו כי מאושפזים מבוגרים (25) והמטפלים שלהם (14) היו זכאים להשתתף במחקר במידה וקיבלו ייעוץ פליאטיבי ולאחר מכן עברו לטיפול פליאטיבי ביתי.

החוקרים ארגנו את התוצאות בהתאם לסולמות ומצאו מוכנות נמוכה לשחרור (5.8; טווח בין רבעוני 1.9), איכות מעבר בינונית (66.7; טווח בין רבעוני 33.33) והתמודדות לקויה עם השחרור (5.0; טווח בין רבעוני 2.6), בהתאמה. הם מצאו כי מעברים שהוגדרו כחיוביים כללו הרגשה שיש תמיכה מספקת, ניהול תרופתי, הרגשה טובה וסיפוק הצרכים הבריאותיים. עוד דיווחו כי האתגרים במעבר כללו הרגשה לא טובה, בלבול בנוגע לטיפול התרופתי, אחריות רפואית לא ברורה ומצוקה רגשית.

החוקרים זיהו היבטים שונים בשלושת התחומים הנ"ל, שניתן להתייחס אליהם על מנת לשפר את המעבר מבית חולים לטיפול ביתי באמצעות פיתוח של התערבויות מתאימות. הם סבורים כי יש לשקול סתירות בין סוגי הנתונים לצורך מחקר עתידי.

מקור:

Saunders, S. et al. Palliative Medicine 2021; 35(8); 1590-1601. https://doi.org/10.1177/02692163211023682

נושאים קשורים:  רפואה פליאטיבית,  טיפול ביתי,  שחרור חולים,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו